Камник (Словенија)

гратче и општина во Словенија

Камник (словенечки: Kamnik) е мало гратче и општина во Словенија. Општината се наоѓа во северна Словенија. Во градот се наоѓаат рушевини од два стари замока и има примери од старата архитектура. Името на градот за првпат се спомнало во 11 век, а како град бил споменат во 1229 година.

Камник
Kamnik
град и општина
Камник
Камник
Местоположба на Општина Камник
Местоположба на Општина Камник
Камник is located in Slovenia
Камник
Камник
Местоположба на Камник.
Координати: 46°13′33.88″N 14°36′39″E / 46.2260778° СГШ; 14.61083° ИГД / 46.2260778; 14.61083
Држава Словенија
Управа
 • ГрадоначалникМарјан Шарец
Површина
 • Вкупна265,6 км2 (1,025 ми2)
Население (2009)[1]
 • Вкупно28.677
 • Густина11/км2 (28/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)

Поврзано уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди