Кес Бол

холандски велосипедист

Кес Бол (холандски: Cees Bol; р. 27 јули 1995) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим ДСМ-Фирмених.[1]

Кес Бол
Бол на Трката околу Фландрија 2016 (за млади)
Лични податоци
Цело имеКес Бол
Роден27 јули 1995(1995-07-27)(28 г.)
Зандам,  Холандија
Податоци за клубот
Мом. клубТим ДСМ-Фирмених
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2014–2016
2017–2018
2018
2019-
Рабобанк Дивилопмент Тим
СЕГ Рејсинг Академи
Тим Санвеб (стажант)
Тим Санвеб
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Нокере Курсе (2019)
Последна промена
12 јануари 2020

Во јули 2019 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2019.[2]

Достигнувања уреди

2014
10. Класик Барони Бреда
2016
1.   Краен пласман Трка Олимпија
4. Краен пласман Ронд де л’Оас
4. Краен пласман Трка Париз-Арас
8. Краен пласман Букл де ла Мајен
10. Гран при де ла вил де Перанши
10. Трка околу Фландрија за млади
2018
1. Флеш Арденес
2. ГП Марсел Кинт
2. Краен пласман Сиркут де Арден
2. Меморијал Арно Валард
2. Трка околу Северна Холандија
3. Лилехамер ГП
4. Миден-Брабант Порт Омлоп
4. Краен пласман Трка Бретања
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 5
5. Хејстсе Пејл
5. Ронде ван Оверајсел
7. Слаг ом Норг
8. Гилне Гутуер
9. Класик Фамен Арден
10. Бинше-Шиме-Бинше
2019
1. Нокере Курсе
1. Етапа 7 Трка околу Калифорнија
5. Краен пласман Трка околу Норвешка
1. Етапа 1
5. Фландриско првенство

Наводи уреди

  1. „Team Sunweb“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 3 јануари 2020. Посетено на 3 јануари 2020.
  2. „2019: 106th Tour de France: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 1 јули 2019.

Надворешни врски уреди