Гент-Вевелгем 2020

82. издание на велосипедската трка
Гент-Вевелгем 2020
Детали за трката
Издание82. Гент-Вевелгем
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2020 1.UWT
Датум11 октомври 2020
Растојание238 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеИпр
ОдредиштеВевелгем
Екипи25
Возачи на почеток170
Возачи на крај95
Просечна брзина44,718 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникDEN Мадс Педерсен (Трек-Сегафредо)
ВторопласиранFRA Флоријан Сенешал (Декојнинк-Квик Степ)
ТретопласиранITA Матео Трентин (ССС)
◀20192021▶
Документација

Гент-Вевелгем 2020 — 82. издание на велосипедската еднодневна трка Гент-Вевелгем, која се одржала на 11 октомври 2020 година како осумнаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.

Како еден од пролетните класици, Гент-Вевелгем првично бил закажан да се одржи на 29 март 2020 година, но бил откажан поради пандемијата на КОВИД-19 во Белгија.[1] Трката била повторно закажана за 11 октомври 2020 година како дел од обновениот календар,[2] и била единствена белгиска трка која се одржала во тој дел од сезоната.

Рута уреди

Организаторите на трката побарале гледачите да ја следат трката од дома и не ги објавиле деталите на рутата на јавноста пред самиот почеток на трката.[3][4] Бидејќи делови од трката поминувале низ Франција, истите морале да бидат отстранети поради влошувањето на пандемијата во Франција.[5] Почетните времиња биле исто така прилагодени за да се избегнат со оние на Џиро д’Италија. По првпат, машката трка започнала пред женската трка.[6]

Екипи уреди

Бидејќи Гент-Вевелгем е настан од Светската турнеја, сите деветнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[7] Шест професионални континентални екипи биле дополнително поканети, заокружувајќи ја главната група од 25 екипи. Иако повеќето екипи настапиле со максималните седум возачи, Кофидис, Групама-ФДЖ и Тим Санвеб настапиле со само шест, додека Мовистар Тим настапиле со само пет. Само 95 од вкупно 170 возачи ја завршиле трката.[8][9]

Екипи од Светската турнеја на UCI (19)ProTeams (6)

Поредок уреди

Завршен пласман уреди

[10]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Мадс Педерсен Трек-Сегафредо5ч 19' 20
2.   Флоријан Сенешал Декојнинк-Квик Степ+ 0
3.   Матео Трентин ССС+ 0
4.   Алберто Бетиол ЕФ Про Сајклинг+ 1
5.   Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 3
6.   Џон Дегенколб Лото-Судал+ 4
7.   Ив Ламперт Декојнинк-Квик Степ+ 4
8.   Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 7
9.   Матје ван дер Пул Алпесин-Феникс+ 8
10.   Дилан Тенс Бахреин-Мекларен+ 1' 40
11.   Каспер Асгрен Декојнинк-Квик Степ+ 1' 56
12.   Лук Роу Инеос Гренадиерс+ 1' 56
13.   Флоријан Вермерш Лото-Судал+ 1' 56
14.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 04
15.   Жан Пјер Друкер Бора-Хансгрое+ 2' 04
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници уреди

Наводи уреди

  1. „BELGIAN CLASSICS E3 BINCKBANK AND GENT-WEVELGEM CANCELLED“. Eurosport. Посетено на 10 October 2020.
  2. Hood, Andrew. „Spring classics in the fall? Why not, say specialists“. Velo News. Посетено на 10 October 2020.
  3. „Race Information“. Gent-Wevelgem. Flanders Classics. Посетено на 6 October 2020.
  4. „Tour of Flanders and Gent-Wevelgem take further steps to minimise coronavirus risk“. Cycling News. Посетено на 10 October 2020.
  5. Cossins, Peter. „Gent-Wevelgem 2020 – Preview“. Cycling News. Посетено на 10 October 2020.
  6. „STARTTIJDEN VLAAMSE KLASSIEKERS AANGEPAST NA OVERLAP MET GIRO D'ITALIA“. Wielerflits. Посетено на 6 October 2020.
  7. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  8. „Gent–Wevelgem 2020 - Start List“. CyclingNews. Посетено на 10 October 2020.
  9. „Gent–Wevelgem in Flanders Fields 2020 Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 11 October 2020.
  10. „Гент-Вевелгем 2020“. ProCycling.

Надворешни врски уреди