Кил Рајнен

американски велосипедист

Кил Рајнен (англиски: Kiel Reijnen; р. 1 јуни 1986) — американски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Трек-Сегафредо.

Кил Рајнен
Рајнен на Брабантсе Пејл 2015
Лични податоци
Цело имеКил Рајнен
Роден1 јуни 1986 (1986-06-01) (35 г.)
Бејнбриџ Ајланд,  САД
Податоци за клубот
Мом. клубТрек-Сегафредо
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2008–2010
2011–2012
2013–2015
2016–
Џели Бели-Максис
Тим Тајп 1-Санофи Авентис
ЈунајтедХелткер
Трек-Сегафредо
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Тајланд (2010)
Трка околу Руанда (2011)

Еднодневни трки и класици

Меѓународно првенство Филаделфија (2013, 2014)
Последна промена
23 март 2018

Додека настапувал како аматер, учел на Универзитетот Колорадо Болдер и добил диплома во машинско инженерство.[1]

ДостигнувањаУреди

2008
5. Краен пласман Трка околу Хајнан
2010
1. Краен пласман Трка околу Тајланд
1. Етапа 1
3. Национално друмско првенство
3. Краен пласман Трка околу езерото Ќингхај
4. Краен пласман Трка околу Хајнан
6. Краен пласман Трка околу Кореја
2011
1. Краен пласман Трка околу Руанда
1. Пролог (ITT)
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 4
2012
3. Национално друмско првенство
9. Краен пласман Трка околу езерото Ќингхај
2013
1. Меѓународно првенство Филаделфија
1. Класик Бакс Каунти
1. Етапа 4 Трка Гила
3. Национално друмско првенствоrd National Road Race Championships
2014
1. Меѓународно првенство Филаделфија
1. Кларендон Куп
1. Кристал Куп
САД Про Сајклинг Челинџ
1.   Спринтерски пласман
1. Етапа 1
2015
САД Про Сајклинг Челинџ
1.   Спринтерски пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 1 Трка околу Јута
1.   Планински пласман Тур де Лангкави
3. Национално друмско првенство
2016
Трка околу Јута
1.   Спринтерски пласман
1. Етапа 5

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

  •   Кил Рајнен на Ризницата ?
  • „Достигнувања на Кил Рајнен“. Cycling Archives.
  • „Достигнувања на Кил Рајнен“. Cycling Quotient.
  • „Достигнувања на Кил Рајнен“. ProCycling.