Симоне Консони

италијански велосипедист

Симоне Консони (италијански: Simone Consonni; р. 12 септември 1994) — италијански професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ОАЕ Тим Емирати.[1]

Симоне Консони
Консони на Трката околу Фландрија за млади 2016
Лични податоци
Роден12 септември 1994(1994-09-12)(29 г.)
Понте Сан Пјетро,  Италија
Висина1,65 м
Маса60 кг
Податоци за клубот
Мом. клубОАЕ Тим Емирати
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2013–2016 Тим Колпак
Професионални клубови
2017– ОАЕ Абу Даби
Последна промена
14 мај 2019

Во август 2018 година бил именуван во почетниот состав на екипата за Вуелта а Еспања 2018.[2] Во мај 2019 година бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија 2019.[3]

Достигнувања

уреди
2013
1.   Национално велодромско првенство - омниум
2014
2. Гран Премио дела Либерационе
2015
1. Ла Кот Пикард
2.   Светско друмско првенство под 23 години
2.   Европско велодромско првенство - елиминациска трка
6. Меморијал Денис Ѕанете е Даниеле дел Бен
2016
1.   Национално друмско првенство под 23 години
1.   Национално велодромско првенство - омниум
1. Трофео Чита ди Сан Вендемијано
1. ГП Индустрија е Комерчо Артиџанато Карнагезе
2.   Европско велодромско првенство - екипна потера
3. Сиркуито дел Порто
5. ГП Бруно Бегели
2017
1.   Светски велодромски куп - екипна потера (со Лијам Бертацо, Франческо Ламон и Филипо Гана)
2.   Европско велодромско првенство - екипна потера
3.   Светско велодромско првенство - екипна потера
5. Гран при де Фурмје
9. Класик Бретања
9. ГП Бруно Бегели
2018
Трка околу Словенија
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 1
Светско велодромско првенство
3.   Омниум
3.   Екипна потера
5. Класик Лондон-Сари
2019
8. Класик Бредене-Коксејде

Наводи

уреди
  1. „UAE Team Emirates“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Архивирано од изворникот на 6 јануари 2019. Посетено на 6 јануари 2019.
  2. „2018: 73rd Vuelta a España: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 22 август 2018.
  3. „2019: 102nd Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 8 мај 2019.

Надворешни врски

уреди