Ридигер Зелиг

германски велосипедист

Ридигер Зелиг (германски: Rüdiger Selig; р. 19 февруари 1989 во Цвенкау) — германски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Бора-Хансгрое.[1]

Ридигер Зелиг
Зелиг на Трката на Фјордовите 2013
Лични податоци
Цело имеРидигер Зелиг
ПрекарРуди
Роден19 февруари 1989 (1989-02-19) (32 г.)
Цвенкау,  Источна Германија
Висина1,88 м
Маса80 кг
Податоци за клубот
Мом. клубБора-Хансгрое
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Аматерски клубови
2008–2011
2011
Тим Џенатек
Леопард Трек (стажант)
Професионални клубови
2012–2015
2016-
Катјуша
Бора-Аргон 18
Последна промена
16 јуни 2019

Зелиг настапувал како аматер до средината на 2011 година, кога му се приклучил на Леопард Трек како стажант. Во октомври ја освоил трката Бинше-Турне-Бинше.[2] Во септември 2015 година Бора-Аргон 18 објавиле дека Зелиг ќе им се приклучи за сезоната 2016, со цел да го засилат спринтерскиот воз на екипата.[3] Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2016[4] и за Џиро д’Италија 2017.[5] Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[6]

ДостигнувањаУреди

2010
1. Етапа 5 Трка околу Берлин
2011
1. Бинше-Турне-Бинше
1. Етапа 5 Трка околу Берлин
4. Светско друмско првенство под 23 години
2013
1. Волта Лимбург Класик
1. Етапа 3 (ТТТ) Трка на Фјордовите
2015
7. Даун Андер Класик
10. Класика де Алмерија
2017
2. Класика де Алмерија
3. Гран при де Фурмје
7. Нокере Курсе
2018
1. Етапа 2 Околу Словачка
2019
6. Трофео Палма
8. Гент-Вевелгем

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2016 2017 2018 2019
  Џиро СО СО 127
  Тур 165
  Вуелта 156

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. „With Christoph Pfingsten, BORA – hansgrohe completes its roster for 2019“. Бора-Хансгрое. Denk Pro Cycling GmbH & Co. KG. 12 октомври 2018. Посетено на 2 јануари 2019.
  2. Аткинс, Бен (4 октомври 2011). „Ридигер Зелиг спринташе за првата професионална победа на Бинше-Турне-Бинше“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 10 јануари 2012.
  3. „News Shorts: Bora-Argon 18 sign Rüdiger Selig from Katusha“. Cyclingnews.com. 29 септември 2015. Посетено на 1 октомври 2015.
  4. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. Посетено на 20 август 2016.
  5. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 2 мај 2017.
  6. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.

Надворешни врскиУреди