Луј XVI
Крал на Франција и на Навара
Луј XVI
На престол10 мај 177410 август 1792
Крунисување11 јуни 1775
ПретходникЛуј XV
Првородениот син престолонаследникМонархијата била укината.
Луј XVII (де јуре)
Следен владетел: Наполеон I (од 1804)
Почивалиште
ДецаМарија-Тереза Француска
Луј Жозеф, дофин на франција,
Луј XVII
Софија Елена Беатрис
Полно име
Луј-Огист Капет
ДинастијаБурбони
ТаткоЛуј Фердинанд, дофин на Франција
МајкаМарија Жозефа Саксонска

Луј XVI (роден на 23 август 1754 во дворецот Версај - починал на 21 јануари 1793 во Париз) бил крал на Франција од Бурбонската династија и крал на Навара. Кога ја презел власта, незадоволството кај третиот сталеж било многу големо. Се обидел да спроведе реформи, но сето тоа завршило без успех. За време на Француската револуција бил симнат од престолот и бил гилотиниран на 21 јануари 1793, откако бил фатен во обид да избега од земјата.


Претходник
Луј XV
Крал на Франција
1774-1793
Наследник
Луј XVII