Шарл VIII

Шарл VIII
Крал на Франција
Шарл VIII
На престол30 август 1483 - 7 април 1498
Крунисување30 мај 1484, Ремс
ПретходникЛуј XI
НаследникЛуј XII
ДинастијаВалоа
ТаткоЛуј XI
МајкаШарлота Савојска

Шарл VIII (роден на 30 јуни 1470 во дворецот Амбоаз - починал на 7 април 1498 во дворецот Амбоаз) бил крал на Франција од династијата Валоа, гроф од Бретања и војвода од Прованса. Тој бил единствениот преживеан од петте сина на кралот Луј XI. Не оставил наследник, којшто ќе го наследел, па со тоа тој бил последниот крал од главната линија на династијата Валоа. Неговото владеење се одликува со инвазијата на Италија, пшто било причина за започнувањето на Италијанските војни.


Претходник
Луј XI
Крал на Франција
1483-1498
Наследник
Луј XII