< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1191 (MCXCI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1191 година од новата ера, 191. од вториот милениум, 91. од XII век и втора од 1190-тите.

1191 во разни календари
Грегоријански календар1191
MCXCI
Ab urbe condita1944
Ерменски календар640
ԹՎ ՈԽ
Асирски календар5941
Балиски календар1112–1113
Бенгалски календар598
Берберски календар2141
Будистички календар1735
Бурмански календар553
Византиски календар6699–6700
Кинески календар庚戌(мет. куче)
3887 или 3827
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
3888 или 3828
Коптски календар907–908
Етиопски календар1183–1184
Еврејски календар4951–4952
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1247–1248
 - Сачка ера1112–1113
 - Кали-југа4291–4292
Холоценски календар11191
Игбоански календар191–192
Ирански календар569–570
Исламски календар586–587
Јапонски календарКенкју 2
(建久2年)
Јавански календар1098–1099
Јулијански календар1191
MCXCI
Корејски календар3524
Мингуо-календар721 пред Р. Кина
民前721年
Нанакшахи−277
Селевкидски календар1502/1503 г.г.
Тајландски сончев календар1733–1734
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
1317 или 936 или 164
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
1318 или 937 или 165

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6699 и 6700 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5941 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4951 и 4952 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1944.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1191 година се протега во 3827 и 3828, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3887 и 3888 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1734. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 586 и 587 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди