Кроствиц (германски: Crostwitz, горнолужички: Chrósćicy) — општина во центарот на германскиот округ Бауцен во Саксонија. Припаѓа на регионот Горна Лужица и е еден од центрите на Лужичките Срби во Саксонија.

Кроствиц/Крушчице

Crostwitz/Chrósćicy

Грб на Кроствиц/Крушчице
Кроствиц/Крушчице is located in Германија
Кроствиц/Крушчице
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Општ. заед. Ам Клостервасер
Месни единици 6
Градоначалник Матијас Брицке (ДХС)
Основни податоци
Површина 13,32 км2
Надм. височина 170 м
Население 1.022 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01920
Повик. бр. 035796
Портал www.crostwitz.de
Местоположба на Кроствиц/Крушчице во рамките на округот Бауцен
Карта
Координати 51°14′N 14°14′E / 51.233° СГШ; 14.233° ИГД / 51.233; 14.233Координати: 51°14′N 14°14′E / 51.233° СГШ; 14.233° ИГД / 51.233; 14.233

ГеографијаУреди

Селото Кроствиц се наоѓа помеѓу 160 и 180 метри надморска височина на двете страни на пототкот Саткула, кој се влева во Клостервасер, недалеку оттука.

HistoryУреди

Кроствиц првпат била спомената во 1225 како седиште на Henricus de Crostiz. Во 1945, лужичкосрпската Домовина повторно била основана овде, само 5 дена откако завршила војната во овој дел на Германија.

НаселениеУреди

Кроствиц се наоѓа во југозападниот дел на лужичката област и е еден од центрите на Лужичките Срби. Поголемиот дел од население говори лужички како први јазик и претежно се католици.

НаводиУреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)