Битерфелд-Волфен

Битерфелд-Волфен (германски: Bitterfeld-Wolfen) е град во округот Анхалт-Битерфелд, Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа во југоисточна Саксонија-Анхалт, западно од реката Мулде, е површина на која главно се наоѓа тешка индустрија и јагленокопи. Градот бил создаден со спојување на градовите Битерфелд и Волфен и општините Грепин, Холцвајсих и Талхајм на 1 јули 2007.

Битерфелд-Волфен
Грб на Битерфелд-Волфен
Битерфелд-Волфен is located in Германија
Битерфелд-Волфен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Градоначалник Петра Вуст
Основни податоци
Површина 88 км2
Надм. височина 75-90 м
Население 38.475 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 437 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06731–06749
Повик. бр. 03493, 03494
Портал www.bitterfeld-wolfen.de
Местоположба на град Битерфелд-Волфен во рамките на округот Анхалт-Битерфелд
Карта
Координати 51°37′N 12°19′E / 51.617° N; 12.317° E / 51.617; 12.317Координати: 51°37′N 12°19′E / 51.617° N; 12.317° E / 51.617; 12.317

ГеографијаУреди

Битерфелд-Волфен е 25 километри североисточно од Хале и околу 35 километри северно од Лајпциг. Источно се наоѓа езерото Мулдештаузе, јужно езерото Гојче, западно лежи Зандерсдорф. Градот се наоѓа во природниот резерват Битерфелдер Бергбауревие.

Соседни општиниУреди

Соседни општини се (од север во насока на стрелките на часовникот) Рагун-Јесниц, Мулдештаузе, Делич, Зандерсдорф-Брена и Цербих.

КлимаУреди

 
Климатски дијаграм на Битерфелд[2]

Просечната температура на воздухот во Битерфелд е 10,0 °C и годишни врнежи од 518 мм.

ИсторијаУреди

Спојување на градотУреди

На 1 јули 2007, независните градови Волфен и Битерфелд и општините Грепин, Талхајм и Холцвајсих биле споени да ги создадат новиот град Битерфелд-Волфен.

БитерфелдУреди

  Главна статија: „Битерфелд.

Битерфелд има околу 15.000 жители (2006). Бил првпат споменат во 1224. Како дел од Електорат Саксонија, потпаднал под пруската Провинција Саксонија во 1815. До административната реформа во 2007, бил главен град на округот Битерфелд.

ВолфенУреди

  Главна статија: „Волфен (Германија).

Волфен има приближно 24.000 жители (2006). Се наоѓа северно од Битерфелд. Волфен бил првпат споменат околу 1400. Откривањето на јагленот во 1846 и изградбата на фабриката за бои Agfa во 1895 ја донела индустријата во градот, а со тоа и раст на градот.

НаводиУреди

  1. "Население по општини на 31 декември 2018 г." (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. (германски)
  2. Deutscher Wetterdienst, Normalperiode 1961-1990