Критериум ди Дофине 2020

72. издание на велосипедската трка

Критериум ди Дофине 2020 — 72. издание на велосипедската етапна трка Критериум ди Дофине, која се одржала помеѓу 12 и 16 август како деветти настан во сезоната на Светската турнеја. Првично требала да се одржи помеѓу 31 мај и 7 јуни,[1] но била одложена поради пандемијата на КОВИД-19 во Франција.

Критериум ди Дофине 2020
Детали за трката
Издание72. Критериум ди Дофине
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2020 2.UWT
Етапи5
Датуми12 – 16 август
Растојание817,5 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеКлермон Феран
ОдредиштеМежев
Екипи23
Возачи на почеток161
Возачи на крај106
Просечна брзина37,587 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникCOL Даниел Мартинес (ЕФ Едукејшн-ИзиПост)
ВторопласиранFRA Тибо Пино (Групама-ФДЖ)
ТретопласиранFRA Гијом Мартен (Кофидис)
БодовенBEL Ваут ван Ерт (Џамбо-Висма)
ПланинскиESP Давид де ла Крус (ОАЕ Емирати)
МладинскиCOL Даниел Мартинес (ЕФ Едукејшн-ИзиПост)
ЕкипенNED Џамбо-Висма
◀20192021▶
Документација

Екипи уреди

Бидејќи Критериум ди Дофине е настан од Светската турнеја, сите деветнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Дополнително, три професионални континентални екипи добиле специјални покани, со што имало вкупно 22 екипи. Секоја од нив настапила со по седум возачи на трката. Од 161 возач кои ја започнале трката, само 106 завршиле.[3]

Екипи од Светската турнеја на UCI (19)ProTeams (4)

Рута уреди

На 24 февруари 2020 година, организаторите на трката, Amaury Sport Organisation (ASO), ја објавиле рутата со презентација во Лион.[4]

Рутата првично била закажана да има осум етапи.[1]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  12 авгКлермон Феран – Сен Кристо ан Жарез
 
ридеста етапа
218,5  Ваут ван Ерт    Ваут ван Ерт  
2  13 авгВјена – Кол де Порт
 
планинска етапа
181  Примож Роглич    Примож Роглич  
3  14 авгКоренк – Сен Мартен де Белвил
 
планинска етапа
175,5  Давиде Формоло    Примож Роглич  
4  15 авгЈужин – Межев
 
планинска етапа
173  Ленард Кемна    Примож Роглич  
5  16 авгМежев – Межев
 
планинска етапа
153,5  Сеп Кус    Даниел Мартинес  

Етапи уреди

Етапа 1 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Ваут ван Ерт Џамбо-Висма5ч 27' 42
2.   Дарил Импи Тим Џејко АИУла+ 0
3.   Еган Бернал Инеос Гренадиерс+ 0
4.   Алехандро Валверде Мовистар+ 0
5.   Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 0
6.   Алексеј Луценко Астана Казахстан Тим+ 0
7.   Серхио Игита ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
8.   Беноа Конфруа АГ2Р Ситроен Тим+ 0
9.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 0
10.   Гијом Мартен Кофидис+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Ваут ван Ерт   Џамбо-Висма5ч 27' 32
2.   Дарил Импи Тим Џејко АИУла+ 4
3.   Еган Бернал  Инеос Гренадиерс+ 6
4.   Алехандро Валверде Мовистар+ 10
5.   Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 10
6.   Алексеј Луценко Астана Казахстан Тим+ 10
7.   Серхио Игита ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 10
8.   Беноа Конфруа АГ2Р Ситроен Тим+ 10
9.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 10
10.   Гијом Мартен Кофидис+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич Џамбо-Висма3ч 39' 40
2.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 8
3.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 8
4.   Гијом Мартен Кофидис+ 8
5.   Наиро Кинтана Аркеа-Самсик+ 10
6.   Мигел Анхел Лопес Астана Казахстан Тим+ 10
7.   Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 10
8.   Микел Ланда Бахреин Викториус+ 10
9.   Ричи Порт Трек-Сегафредо+ 10
10.   Еган Бернал  Инеос Гренадиерс+ 10
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич  Џамбо-Висма9ч 07' 12
2.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 12
3.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 14
4.   Еган Бернал  Инеос Гренадиерс+ 16
5.   Гијом Мартен Кофидис+ 18
6.   Наиро Кинтана Аркеа-Самсик+ 20
7.   Ричи Порт Трек-Сегафредо+ 20
8.   Микел Ланда Бахреин Викториус+ 20
9.   Мигел Анхел Лопес Астана Казахстан Тим+ 20
10.   Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 20
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Давиде Формоло ОАЕ Емирати4ч 06' 56
2.   Примож Роглич  Џамбо-Висма+ 33
3.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 33
4.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 33
5.   Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 33
6.   Микел Ланда Бахреин Викториус+ 33
7.   Гијом Мартен Кофидис+ 33
8.   Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 33
9.   Павел Сиваков Инеос Гренадиерс+ 39
10.   Мигел Анхел Лопес Астана Казахстан Тим+ 39
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич   Џамбо-Висма13ч 14' 35
2.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 14
3.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 20
4.   Гијом Мартен Кофидис+ 24
5.   Микел Ланда Бахреин Викториус+ 26
6.   Даниел Мартинес  ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 26
7.   Еган Бернал Инеос Гренадиерс+ 31
8.   Мигел Анхел Лопес Астана Казахстан Тим+ 32
9.   Наиро Кинтана Аркеа-Самсик+ 35
10.   Ричи Порт Трек-Сегафредо+ 35
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Ленард Кемна Бора-Хансгрое4ч 27' 56
2.   Давид де ла Крус ОАЕ Емирати+ 41
3.   Жилијан Алафилип Судал Квик-Степ+ 56
4.   Џек Хејг Тим Џејко АИУла+ 58
5.   Кени Елисонд Трек-Сегафредо+ 1' 02
6.   Фаусто Маснада ССС Team+ 1' 10
7.   Михал Квјатковски Инеос Гренадиерс+ 1' 19
8.   Марк Хирши Тим ДСМ+ 1' 43
9.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 3' 01
10.   Примож Роглич  Џамбо-Висма+ 3' 01
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич  Џамбо-Висма17ч 45' 32
2.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 14
3.   Гијом Мартен Кофидис+ 24
4.   Микел Ланда Бахреин Викториус+ 26
5.   Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 26
6.   Мигел Анхел Лопес Астана Казахстан Тим+ 32
7.   Наиро Кинтана Аркеа-Самсик+ 35
8.   Ричи Порт Трек-Сегафредо+ 35
9.   Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 1' 17
10.   Ромен Барде АГ2Р Ситроен Тим+ 1' 24
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Сеп Кус Џамбо-Висма3ч 58' 39
2.   Даниел Мартинес  ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 27
3.   Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 30
4.   Павел Сиваков Инеос Гренадиерс+ 45
5.   Том Димулен Џамбо-Висма+ 51
6.   Ленард Кемна Бора-Хансгрое+ 51
7.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 1' 02
8.   Гијом Мартен Кофидис+ 1' 04
9.   Ромен Барде АГ2Р Ситроен Тим+ 1' 06
10.   Варан Баргиј Аркеа-Самсик+ 1' 06
Извор: ProCyclingStats

Завршен поредок уреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Даниел Мартинес   ЕФ Едукејшн-ИзиПост21ч 44' 58
2.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 29
3.   Гијом Мартен Кофидис+ 41
4.   Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 56
5.   Мигел Анхел Лопес Астана Казахстан Тим+ 1' 38
6.   Ромен Барде АГ2Р Ситроен Тим+ 1' 43
7.   Том Димулен Џамбо-Висма+ 2' 07
8.   Ленард Кемна Бора-Хансгрое+ 2' 14
9.   Варан Баргиј Аркеа-Самсик+ 2' 49
10.   Сеп Кус Џамбо-Висма+ 2' 55
Извор: ProCyclingStats


Поредок уреди

Поредок по етапа
Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Планински пласман
 
Пласман за млад возач
 
Екипен пласман
 
1 Ваут ван Ерт Ваут ван Ерт Ваут ван Ерт Михаел Шер Еган Бернал Џамбо-Висма
2 Примож Роглич Примож Роглич
3 Давиде Формоло Примож Роглич Давиде Формоло Даниел Мартинес
4 Ленард Кемна Давид де ла Крус
5 Сеп Кус Даниел Мартинес Ваут ван Ерт
На крај Даниел Мартинес Ваут ван Ерт Давид де ла Крус Даниел Мартинес Џамбо-Висма
  • На втората етапа, Дарил Импи, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи првопласираниот Ваут ван Ерт ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман.
  • На четвртата етапа, Ваут ван Ерт, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи првопласираниот Примож Роглич ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман. На петтата етапа, Ван Ерт ја носел зелената маичка бидејќи Роглич повторно го предводел пласманот, не ја започнал етапата поради повреди.
  • На петтата етапа, ниеден возач не ја носел жолтата маичка, бидејќи првопласираниот Примож Роглич не ја започнал етапата поради повреди.

Список на учесници уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Long, Jonny (24 February 2020). „Critérium du Dauphiné 2020 route shakes up convention with zero time trialling before mountainous finish“. Cycling Weekly. Посетено на 28 February 2020.
  2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  3. „Teams selected for 2020 Critérium du Dauphiné“. Посетено на 8 May 2020.
  4. „No time trial in mountainous 2020 Critérium du Dauphiné route“. Cycling News. 25 February 2020. Посетено на 28 February 2020.

Надворешни врски уреди