Никијас Арнт

германски велосипедист

Никијас Арнт (германски: Nikias Arndt; р. 18 ноември 1991) — германски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Бахреин Викториус.

Никијас Арнт
Арнт во 2017
Лични податоци
Цело имеНикијас Арнт
Роден18 ноември 1991(1991-11-18)(32 г.)
Буххолц во Нордхајде,  Германија
Висина1,88 м
Маса77 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Бахреин Викториус
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер/специјалист за хронометри
Аматерски клубови
2010–2012 ЛКТ Бранденбург
Професионални клубови
2013–2022
2023-
Аргос-Шимано
Тим Бахреин Викториус
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2016)
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2019)

Еднодневни трки и класици

Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ (2017)
Последна промена
16 декември 2022

Кариера

уреди

Арнт возел за екипата ЛКТ Тим Бранденбург помеѓу 2010 и 2012 година, пред да се приклучи на екипата Предлошка:Cycling data DSM men за сезоната 2013. Ја освоил својата прва професионална победа на Арктичката трка на Норвешка во 2013, освојувајќи ја третата етапа,[1] завршувајќи трет на крај зад Тор Хушовд и Кени ван Хумел. Арнт исто така го освоил пласманот за млад возач. Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[2]

По десет години со Предлошка:Cycling data DSM men, Арнт потпишал двегодишен договор со Тим Бахреин Викториус, од сезоната 2023 година, во август 2022 година.[3]

Достигнувања

уреди

Друмски велосипедизам

уреди
2009
2. Национално јуниорско хронометарско првенство
2. Краен пласман Курс де ла По Јуниор
1. Етапа 3 (ITT)
1. Етапа 4
2. Краен пласман Три дена Ван Аксел
1. Етапа 1
3. Краен пласман Трка околу Долна Саксонија
1. Етапа 4
3. Краен пласман Трофео Карлсберг
4. Светско јуниорско хронометарско првенство
9. Краен пласман Низ Истра
2010
1.   Краен пласман Трка Аланија
1. Етапа 3
1. Етапа 4 Синтурон а Мајорка
4. Краен пласман Трка околу Тирингија под 23 години
1. Етапа 6
9. Краен пласман Трка околу Мазовско
2011
1. Етапа 5 Тур де л’Авенир
8. Краен пласман Трка околу Тирингија под 23 години
1. Етапа 3
9. Краен пласман Трка околу Грција
2012
1.   Краен пласман Тур де Берлин
1. Етапа 2 (ITT)
1. Етапа 3
Трка околу Тирингија под 23 години
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 7
1. Етапа 3 Истарски пролетен трофеј
1.   Бодовен пласман Трка околу Бугарија
2013
3. Краен пласман Арктичка трка на Норвешка
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 3
2014
1. Етапа 3 Критериум ди Дофине
2. Национално хронометарско првенство
2015
1. Етапа 6 Трка околу Алберта
Национални друмски првенства
2. Друмска трка
2. Хронометар
3. Минстерланд Џиро
5. Светско првенство во екипен хронометар
2016
1. Етапа 21 Џиро д’Италија
3. Трка околу Келн
7. Схелдепрејс
7. Трка Руди Алтиг
8. Краен пласман Тур де Јоркшир
2017
1. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
2018
3. Национално хронометарско првенство
6. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
8. Јуроајс Класик
2019
1. Етапа 8 Вуелта а Еспања
2021
1.   Светско првенство во мешан екипен хронометар
1. Етапа 5 Трка околу Полска
2022
2. Национално друмско првенство
3. Трка околу Келн

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
  Џиро 148 87 62
  Тур 84 67 116 126
  Вуелта 136 102 159 69 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Велодромски велосипедизам

уреди
2009
Светски јуниорски првенства
3.   Омниум
3.   Екипна потера
2011
Светски куп, Астана
3.   Поединечна потера
3.   Скреч
2012
1. Меѓународно гран при Перт - бодовна трка
3.   Светски куп, Пекинг - омниум

Наводи

уреди
  1. „Arctic Race highlights up-and-coming talent Nikias Arndt“. Арктичка трка на Норвешка. Amaury Sport Organisation. 10 август 2013. Архивирано од изворникот на 5 март 2016. Посетено на 10 август 2013.
  2. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.
  3. „Bahrain Victorious Sign Andrea Pasqualon, Nikias Arndt and Dušan Rajović“. Тим Бахреин Викториус. Bahrain World Tour Cycling Team. 17 August 2022. Посетено на 12 November 2022.

Надворешни врски

уреди