Дајер Кинтана

колумбиски друмски велосипедист

Дајер Убернеј Кинтана Рохас (шпански: Dayer Uberney Quintana Rojas; р. 10 август 1992 во Тунха) — колумбиски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Вини Забу-КТМ.[1]

Дајер Кинтана
Кинтана на Трката околу Германија 2018
Лични податоци
Цело имеДајер Убернеј Кинтана Рохас
Роден10 август 1992 (1992-08-10) (29 г.)
Комбита,  Колумбија
Висина1,67 м
Маса58 кг
Податоци за клубот
Мом. клубВини Забу-КТМ
Дисциплинадрумски велосипедист
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2010-2011
2012-2013
2013
Бојака ес Пара Вивирла
Алкадија де Тунха
Лизарте
Професионални клубови
2014-2018
2019-
Мовистар Тим
Нери Сотоли-Селе Италија-КТМ
Значајни победи
Етапни трки
Тур де Сан Луис (2016)
Последна промена
30 април 2019

Тој е помлад брат на Наиро Кинтана. Негова прва професионална победа се случила на третата етапа на Трката околу Австрија 2014.

ДостигнувањаУреди

2013
2. Класика Сантјаго ен Кос
2014
9. Краен пласман Трка околу Австрија
1. Етапа 3
5. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
10. Дач Фуд Вали Класик
2016
1.   Краен пласман Тур де Сан Луис
2018
1. Етапа 6 Колумбија Оро и Пас
8. Краен пласман Вуелта а Сан Хуан
2019
7. Краен пласман Џиро ди Сицилија

НаводиУреди

  1. „Wilier Triestina become Neri Sottoli-Selle Italia-KTM for 2019“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 6 јануари 2019. Посетено на 21 јануари 2019.

Надворешни врскиУреди