Иго Хофстетер

француски велосипедист

Иго Хофстетер (француски: Hugo Hofstetter; р. 13 февруари 1994) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Кофидис.[1]

Иго Хофстетер
Хофстетер на Бриселски велосипедски класик 2015
Лични податоци
Цело имеИго Хофстетер
Роден13 февруари 1994(1994-02-13)(30 г.)
Алткирш,  Франција
Висина1,70 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКофидис
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2012
2013
2014-2015
ВК Сундговија Алткирш Јуниор
АК Бисонтен
КК Етип
Професионални клубови
2015
2016–
Кофидис (стажант)
Кофидис
Значајни победи
Други
Европска турнеја на UCI (2018)
Последна промена
17 декември 2019

Достигнувања

уреди
2014
6. Париз-Тур за млади
2015
1.   Национално друмско првенство под 23 години
3. Париз-Рубе за млади
2016
7. Ла Руе Туранжел
2017
3. Класик Лоар Атлантик
5. Гран При де ла Сом
10. Тро-Бро Леон
2018
1. Европска турнеја на UCI
1. Француски друмски куп
1. Етапа 1 Тур де л’Ен
2. Гран при де Денен
3. Нокере Курсе
3. Елфстеденронд
4. Тро-Бро Леон
4. Класика де Алмерија
4. Хале-Ингоигем
6. Класика Лоар Атлантик
8. Три де Брухе-Де Пане
8. Гран При де Фурмје
9. Париз-Камемберт
2019
2. ГП Џеф Схеренс
3. Трофео Палма
4. Схелдепрејс
4. Хале-Ингоигем
5. Трка околу Франкфурт
5. Ронд ван Дренте
5. Нокере Курсе
10. Гран При де Фурмје

Наводи

уреди
  1. Бонфоа, Франсоа (29 ноември 2018). „Route - L'effectif de l'équipe Cofidis pour la saison 2019“ [Road - The Cofidis squad for the 2019 season]. Cyclism'Actu (француски). Swar Agency. Посетено на 10 јануари 2019.

Надворешни врски

уреди