Хју Карти

британски велосипедист

Хју Карти (англиски: Hugh Carthy; р. 9 јули 1994) — англиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ЕФ Едукејшн-ИзиПост.[1]

Хју Карти
Карти на Трката околу Британија 2018
Лични податоци
Цело имеХју Карти
Роден9 јули 1994 (1994-07-09) (27 г.)
Престон, Англија,  Обединето Кралство
Висина1,93 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЕФ Едукејшн-ИзиПост
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
2013-2014
2015-2016
2017-
Рафа Кондор-ЈЛТ
Каха Рурал-Сегурос РГА
Канондејл-Драпак
Последна промена
4 февруари 2020

Во 2014 година ја освоил етапната Трка околу Кореја, а во 2015 година се приклучил на шпанската екипа Каха Рурал-Сегурос РГА.[2][3][4] Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2016[5] и за Џиро д’Италија 2017.[6]

Карти паднал на шестата етапа на Вуелта а Еспања 2019, со што бил еден од четворицата возачи кои ја напуштиле трката поради падот.[7]

ДостигнувањаУреди

2012
1.   Краен пласман Трка околу Велс за јуниори
1. Етапа 2
2014
1.   Краен пласман Трка околу Кореја
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 7
6. Краен пласман Трка околу Јапонија
1.   планински пласман
1.   Пласман за млад возач
6. Краен пласман Мзанси Тур
1. Пролог (ТТТ)
2015
9. Краен пласман Тур ди Жеводан Лангдок-Русијон
1.   Пласман за млад возач
9. Краен пласман САД Про Сајклинг Челинџ
2016
1.   Краен пласман Вуелта а Астурија
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 1
6. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
8. Џиро дел’Апенино
8. ГП Мигел Индураин
9. Краен пласман Волта а Каталуња
1.   Пласман за млад возач
9. Краен пласман Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
2018
3. Краен пласман Класик Колорадо
1.   Планински пласман
5. Краен пласман Трка околу Јута
2019
Тур де Свис
1.   Планински пласман
1. Етапа 9
3. Краен пласман Тур ди О Вар

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2016 2017 2018 2019
  Џиро 92 77 11
  Тур
  Вуелта 125 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. Бејкон, Елис (1 јануари 2020). „2020 Team Preview: EF Education First“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 2 јануари 2020.
  2. Грегор Браун. „Hugh Carthy to ride for Caja Rural-RGA“. Cycling Weekly. Посетено на 25 август 2014.
  3. Un inglés, primer fichaje del Caja Rural-RGA en 2015
  4. „Riders to Watch in 2015 – Hugh Carthy (interview)“. Ciclismo Internacional.
  5. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. Посетено на 20 август 2016.
  6. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 2 мај 2017.
  7. „Vuelta a Espana: Jesus Herrada wins stage six“. 29 август 2019. Посетено на 30 август 2019.

Надворешни врскиУреди