Клермон Феран

град во Пиј де Дом, Франција

Клермон Феран (француски: Clermont-Ferrand) — град и општина во департман Пиј де Дом (регион Оверњ), Франција. Населението брои 140.700 жители (2006). Во пошироката градска зона живеат над 410.000 жители (1999 цензус).

Клермон Феран

Клермон Феран is located in Франција
Клермон Феран
Клермон Феран

Координати: 45°46′59″N 3°04′56″E / 45.783088° СГШ; 3.082352° ИГД / 45.783088; 3.082352
ЗемјаФранција
ОкругКлермон Феран
Општ. заедницаКлермон
Управа
 • Градоначалник (2008- 2014) Серж Годар
Население 1140,700
INSEE/Пошт. бр.63113
2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.
Статуа на Верцингеторикс на главниот плоштад во градот