Критериум ди Дофине

Критериум ди Дофине (пред 2010 г.: Критериум ди Дофине Либере) — годишна велосипедска друмска трка, која се вози на 8 етапи низ областа Дофине во Франција во текот на првата половина на јуни. Трката била започната од локалниот весник, Дофине Либере, преку кој трката го добила и името. Многу години, организацијата на настанот била поделена помеѓу издавачите на весникот и Amaury Sport Organisation (ASO): во 2010, весникот ги отстапил сите организациски надлежности на ASO и името на трката било скратено. Заедно со Тур де Свис, Дофине е важна трка во рамките за подготовка на Тур де Франс во јули и е дел од календарот на Светската турнеја.

Критериум ди Дофине
CriteriumDuDauphine logo.svg
За трката
Датумпочеток на јуни
РегионДофине (Франција)
Месно имеCritérium du Dauphiné (француски)
ПрекарДофине Либере
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеСветска турнеја UCI
ВидЕтапна трка
ОрганизаторAmaury Sport Organisation
Директор на тркатаБернар Тевене
Историја
Прво издание1947 (1947)
Изданија71 (до 2019)
Прв победник Едуард Клабински (ПОЛ)
Најмногу победи
Неодамнешен победник Јакоб Фуглсанг (ДАН)

Бидејќи Дофине е планинска област, победниците често се специјалисти за искачување. Многу искачувања се познати од Тур де Франс, како Мон Ванту, Алп д’Ез, Кол ду Галибие или Кол де ла Шартрос, кои често се појавуваат на Дофине Либере. Сите велосипедисти, кои го освоиле Тур де Франс пет или повеќепати, исто така имаат победено на Дофине Либере.

Првиот Дофине Либере бил одржан во 1947, кога Едуард Клабински од Полска бил победник. Нело Лореди, Луис Окања, Шарли Моте, Бернар Ино и Крис Фрум го делат рекордот за најмногу победи, по три секој од нив.

ИсторијаУреди

По Втората светска војна, кога велосипедизмот се повратил по општиот петгодишен прекин, весникот Дофине Либере одлучил да основа и организира велосипедска етапна трка низ регионот Дофине. Трката е поставена во јуни, пред Тур де Франс. Од нејзините почетоци, трката била користена како подготовка за Тур де Франс од француските велосипедисти, вклучувајќи ги Луисон Бобе и Џон Робик. Исто така, служела како тест патека за напредната опрема за велосипедистите.

Моменталната форма на критериум е последица на спојувањето со „Трката на шесте провинции во Дофине“ во 1969.

Критериумот е единствената друга трка, која е освоена од сите петократни победници на Тур де Франс (Анкетил, Меркс, Хино, Индуран и Армстронг). Седум возачи ја имаат освоено Дофине Либере и Тур де Франс во истата година: Луисон Бобе во 1955, Жак Анкетил во 1963, Еди Меркс во 1971, Луис Окања во 1973, Бернар Тевене во 1975, Бернар Хино во 1979 и 1981, Мигел Индуран во 1995, Бредли Вигинс во 2012 и Крис Фрум во 2013 и 2015 година.

Градови, кои најмногупати биле домаќини на некој почеток или крај се: Гренобл (44 пати), Авињон (32 пати), Сент-Етјен (23 пати), Анси (22 пати), Шамбери (21 пат), Гап (21 пат), Лион (19 пати), Екс ле Бен (18 пати), Валенс (16 пати), Бријансон (15 пати) и Вал ле Бен (15 пати).

МаичкиУреди

Водачот на генералниот пласман носи жолта маичка со сина лента, со што се разликува од другите возачи. На почетокот на 1948 била доделена црвената маичка со бели точки на водачот во планинскиот пласман на трката, додека во 1955 била доделена зелената маичка за најдобриот спринтер.

ПобеднициУреди

Возач Тим
1947   Клабински, ЕдуардЕдуард Клабински (ПОЛ)
1948   Фахлајтнер, ЕдуардЕдуард Фахлајтнер (ФРА)
1949   Лазаридс, ЛусиенЛусиен Лазаридс (ФРА)
1950   Лореди, НелоНело Лореди (ФРА)
1951   Лореди, НелоНело Лореди (ФРА)
1952   Дото, ЖанЖан Дото (ФРА)
1953   Тесаир, ЛусиенЛусиен Тесаир (ФРА)
1954   Лореди, НелоНело Лореди (ФРА)
1955   Боне, ЛуисонЛуисон Боне (ФРА)
1956   Клосе, АлексАлекс Клосе (БЕЛ)
1957   Рорбах, МарселМарсел Рорбах (ФРА)
1958   Ростолан, ЛујЛуј Ростолан (ФРА)
1959   Англад, АнриАнри Англад (ФРА)
1960   Дото, ЖанЖан Дото (ФРА)
1961   Робинсон, БрајанБрајан Робинсон (ВБР)
1962   Мастрото, РајмонРајмон Мастрото (ФРА)
1963   Анкетил, ЖакЖак Анкетил (ФРА)
1964   Уриона, ВалентинВалентин Уриона (ШПА)
1965   Анкетил, ЖакЖак Анкетил (ФРА)
1966   Пулидор, РајмонРајмон Пулидор (ФРА)
1969   Пулидор, РајмонРајмон Пулидор (ФРА)
1970   Окања, ЛуисЛуис Окања (ШПА)
1971   Меркс, ЕдиЕди Меркс (БЕЛ) Молтени
1972   Окања, ЛуисЛуис Окања (ШПА)
1973   Окања, ЛуисЛуис Окања (ШПА)
1974   Санти, АленАлен Санти (ФРА)
1975   Тевене, БернарБернар Тевене (ФРА) Пежо БП Мишелин
1976   Тевене, БернарБернар Тевене (ФРА) Пежо БП Мишелин
1977   Ино, БернарБернар Ино (ФРА) Џитане-Кампањоло
1978   Полентие, МишелМишел Полентие (БЕЛ)
1979   Ино, БернарБернар Ино (ФРА) Рено-Елф-Џитане
1980   Велде, Јохан ван дерЈохан ван дер Велде (ХОЛ) ТИ-Рели
1981   Ино, БернарБернар Ино (ФРА) Рено-Елф-Џитане
1982   Лорен, МишелМишел Лорен (ФРА) Пежо-Есо-Мишелин
1983   Лемон, ГрегГрег Лемон (САД) Рено-Елф-Џитане
1984   Рамирез, МартинМартин Рамирез (КОЛ) Системе У
1985   Андерсон, ФилФил Андерсон (АВС) Панасоник
1986   Цимерман, УрсУрс Цимерман (ШВА) Карера-Инокспран
1987   Моте, ШарлиШарли Моте (ФРА) Системе У-Џитане
1988   Ерера, ЛуисЛуис Ерера (КОЛ) Кафе де Колумбија
1989   Моте, ШарлиШарли Моте (ФРА) РМО
1990   Милар, РобертРоберт Милар (ВБР) З
1991   Ерера, ЛуисЛуис Ерера (КОЛ) Постобон
1992   Моте, ШарлиШарли Моте (ФРА) РМО
1993   Дифо, ЛоренЛорен Дифо (ШВА) ONCE
1994   Дифо, ЛоренЛорен Дифо (ШВА) ONCE
1995   Индураин, МигелМигел Индураин (ШПА) Банесто
1996   Индураин, МигелМигел Индураин (ШПА) Банесто
1997   Белтс, УдоУдо Белтс (ГЕР) Тим Телеком
1998   де Лас Куевас, АрманАрман де Лас Куевас (ФРА) Банесто
1999   Винокуров, АлександарАлександар Винокуров (КАЗ) Казино-Аг2р Превојанс
2000   Хамилтон, ТајлерТајлер Хамилтон (САД) Дискавери Канал
2001   Моро, КристофКристоф Моро (ФРА) Фестина
2002   Армстронг, ЛенсЛенс Армстронг (САД) Дискавери Канал[1][2]
2003   Армстронг, ЛенсЛенс Армстронг (САД) Дискавери Канал[1][2]
2004   Мајо, ИбанИбан Мајо (ШПА) Еускалтел-Еускади
2005   Ландалуз, ИњигоИњиго Ландалуз (ШПА) Еускалтел-Еускади
2006   Лајпхајмер, ЛевиЛеви Лајпхајмер (САД) Геролштајнер
2007   Моро, КристофКристоф Моро (ФРА) Аг2р Превојанс
2008   Валверде, АлехандроАлехандро Валверде (ШПА) Кес д’Епарњ
2009   Валверде, АлехандроАлехандро Валверде (ШПА) Кес д’Епарњ
2010   Брајкович, ЈанезЈанез Брајкович (СЛО) Тим РадиоШек
2011   Вигинс, БредлиБредли Вигинс (ВБР) Тим Скај
2012   Вигинс, БредлиБредли Вигинс (ВБР) Тим Скај
2013   Фрум, КрисКрис Фрум (ВБР) Тим Скај
2014   Талански, ЕндруЕндру Талански (САД) Гармин-Шарп
2015   Фрум, КрисКрис Фрум (ВБР) Тим Скај
2016   Фрум, КрисКрис Фрум (ВБР) Тим Скај
2017   Фуглсанг, ЈакобЈакоб Фуглсанг (ДАН) Астана
2018   Томас, ГерајнтГерајнт Томас (ВБР) Тим Скај
2019   Фуглсанг, ЈакобЈакоб Фуглсанг (ДАН) Астана

Повеќекратни победнициУреди

Победи Велосипедист Изданија
3
  Нело Лореди (ФРА) 1950, 1951, 1954
  Луис Окања (ШПА) 1970, 1972, 1973
  Бернар Ино (ФРА) 1977, 1979, 1981
  Шарли Моте (ФРА) 1987, 1989, 1992
  Крис Фрум (ВБР) 2013, 2015, 2016
2
  Жан Дото (ФРА) 1952 + 1960
  Жак Анкетил (ФРА) 1963 + 1965
  Рајмонд Пулидор (ФРА) 1966 + 1969
  Бернар Тевене (ФРА) 1975 + 1976
  Луис Ерера (КОЛ) 1988 + 1989
  Лорен Дифо (ШВА) 1993 + 1994
  Мигел Индураин (ШПА) 1995 + 1996
  Ленс Армстронг (САД) 2002 + 2003
  Кристоф Моро (ФРА) 2001 + 2007
  Алехандро Валверде (ШПА) 2008 + 2009
  Бредли Вигинс (ВБР) 2011 + 2012
  Јакоб Фуглсанг (ДАН) 2017 + 2019

Велосипедистите со закосени букви се сè уште активни

Победи по земјаУреди

Имало 71 издание од 1947 година. На три изданија (2002, 2003 и 2006) им биле одземени победите од нивните првични победници Ленс Армстронг и Леви Лајпхајмер.

Држава Победи
  Франција 30
  Шпанија 10
  Обединето Кралство 8
  САД 4
  Белгија 3
  Колумбија 3
  Швајцарија 3
  Данска 2
  Австралија 1
  Германија 1
  Казахстан 1
  Холандија 1
  Полска 1
  Словенија 1

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Lance Armstrong: Governing body strips American of Tour wins“. BBC News. 22 октомври 2012. Посетено на 22 октомври 2012.
  2. 2,0 2,1 „Меѓународен велосипедистички сојуз“.

Надворешни врскиУреди