Критериум ди Дофине 2019

71. издание на велосипедската трка
Критериум ди Дофине 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание71. Критериум ди Дофине
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 2.UWT
Етапи8
Датуми9 – 16 јуни 2019
Растојание1.202,1 км
ДржавиFRA Франција
SUI Швајцарија
ПоаѓалиштеОријак
ОдредиштеШанпери
Екипи22
Возачи на почеток154
Возачи на крај106
Просечна брзина39,104 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникDEN Јакоб Фуглсанг (Астана) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранUSA Тиџеј ван Гардерен (ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранGER Емануел Бухман (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
БодовенBEL Ваут ван Ерт (Џамбо-Висма) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиFRA Жилијан Алафилип (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
МладинскиBEL Бјорг Ламбрехт (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенKAZ Астана Wikidata-logo S.svg
◀ 20182020
Документација Wikidata-logo S.svg

Критериум ди Дофине 2019 — 71. издание на велосипедската етапна трка Критериум ди Дофине, која се одржала помеѓу 9 и 16 јуни како дваесет и петти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Критериум ди Дофине 2019 бил освоен од данскиот возач Јакоб Фуглсанг.

ЕкипиУреди

Бидејќи Критериум ди Дофине е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Дополнително, четири професионални континентални екипи добиле специјални покани: Кофидис, Аркеа-Самсик, Витал Консепт-Б&Б Хотелс и Ванти-Гобер.[3] Вкупно настапиле 22 екипи, со седум возачи по екипа.[4]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1.   АГ2Р Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   Бора-Хансгрое
 5.   ССС Тим
 6.   Декојнинк-Квик Степ
 7.   ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
 8.   Групама-ФДЖ
 9.   Катјуша-Алпесин
 10.   Лото-Судал
 11.   Мичелтон-Скот
 12.   Мовистар
 13.   Санвеб
 14.   Дименжн Дата
 15.   Инеос
 16.   Џамбо-Висма
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (4)
 1.   Кофидис
 2.   Аркеа-Самсик
 3.   Витал Консепт-Б&Б Хотелс
 4.   Ванти-Груп Гобер

Фаворити пред тркатаУреди

Крис Фрум (Инеос Гренадиерс) бил фаворит за трката, освојувајќи три претходни изданија. Бранителот на титулата, Герајнт Томас, (Инеос Гренадиерс) не бил во главната група. Јакоб Фуглсанг (Астана), Ричи Порт (Трек-Сегафредо), Наиро Кинтана (Мовистар Тим) и Том Димулен (Тим ДСМ) биле сметани за најблиски соперници.[5]

РутаУреди

На 25 март 2019 година, организаторите на трката ја објавиле рутата со презентација во Лион.[3]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  9 јунОријак – Жисак142  Едвалд Боасон Хаген    Едвалд Боасон Хаген  
2  10 јунМорјак – Крапон сир Арзон180  Дилан Тенс    Дилан Тенс  
3  11 јунЛе Пиј ан Веле – Риом172  Сем Бенет    Дилан Тенс  
4  12 јунРоан – Роан26,1  Ваут ван Ерт    Адам Јејтс  
5  13 јунБоен на Лињон – Воарон201  Ваут ван Ерт    Адам Јејтс  
6  14 јунСен Вилба – Сен Мишел де Мориен229  Жилијан Алафилип    Адам Јејтс  
7  15 јунСен Жени ле Вилаж – Ле септ Ло133,5  Ваут Пулс    Јакоб Фуглсанг  
8  16 јунКлиз –   Шанпери113,5  Дилан ван Барле    Јакоб Фуглсанг  

ЕтапиУреди

Етапа 1Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата3ч 24' 33
2.   Филип Жилбер Декојнинк-Квик Степ+ 0
3.   Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 0
4.   Нилс Полит Катјуша-Алпесин+ 0
5.   Грегор Милбергер Бора-Хансгрое+ 0
6.   Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
7.   Јонас Кох ССС+ 0
8.   Алексеј Луценко Астана+ 0
9.   Беноа Конфруа АГ2Р Ла Мондијал+ 0
10.   Михал Квјатковски Инеос+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Едвалд Боасон Хаген   Дименжн Дата3ч 24' 33
2.   Филип Жилбер Декојнинк-Квик Степ+ 4
3.   Ваут ван Ерт  Џамбо-Висма+ 6
4.   Нилс Полит Катјуша-Алпесин+ 10
5.   Грегор Милбергер Бора-Хансгрое+ 10
6.   Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 10
7.   Јонас Кох ССС+ 10
8.   Алексеј Луценко Астана+ 10
9.   Беноа Конфруа АГ2Р Ла Мондијал+ 10
10.   Михал Квјатковски Инеос+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Дилан Тенс Бахреин-Мерида4ч 12' 41
2.   Гијом Мартен Ванти-Гобер+ 0
3.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 13
4.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 13
5.   Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 13
6.   Алексеј Луценко Астана+ 13
7.   Петр Вакоч Декојнинк-Квик Степ+ 13
8.   Наиро Кинтана Мовистар+ 13
9.   Ваут Пулс Инеос+ 13
10.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 13
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Дилан Тенс  Бахреин-Мерида7ч 37' 03
2.   Гијом Мартен Ванти-Гобер+ 3
3.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 20
4.   Алексеј Луценко  Астана+ 21
5.   Наиро Кинтана Мовистар+ 24
6.   Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 24
7.   Ваут Пулс Инеос+ 24
8.   Крис Фрум Инеос+ 24
9.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 24
10.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 24
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Сем Бенет Бора-Хансгрое4ч 15' 25
2.   Ваут ван Ерт  Џамбо-Висма+ 0
3.   Давиде Балерини Астана+ 0
4.   Клеман Вентурини АГ2Р Ла Мондијал+ 0
5.   Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
6.   Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 0
7.   Алваро Одег Декојнинк-Квик Степ+ 0
8.   Јенс Дебишер Катјуша-Алпесин+ 0
9.   Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 0
10.   Бјорг Ламбрехт Лото-Судал+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Дилан Тенс  Бахреин-Мерида11ч 52' 28
2.   Гијом Мартен Ванти-Гобер+ 3
3.   Алексеј Луценко Астана+ 20
4.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 20
5.   Наиро Кинтана Мовистар+ 24
6.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 24
7.   Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 24
8.   Крис Фрум Инеос+ 24
9.   Ваут Пулс Инеос+ 24
10.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 24
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Ваут ван Ерт   Џамбо-Висма33' 38
2.   Тиџеј ван Гардерен ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 31
3.   Том Димулен Санвеб+ 47
4.   Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 49
5.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 51
6.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 56
7.   Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 59
8.   Нилс Полит Катјуша-Алпесин+ 1' 05
9.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 07
10.   Реми Кавања Декојнинк-Квик Степ+ 1' 10
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Адам Јејтс  Мичелтон-Скот12ч 27' 26
2.   Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 4
3.   Тиџеј ван Гардерен ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 6
4.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 7
5.   Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 24
6.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 25
7.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 26
8.   Алексеј Луценко Астана+ 30
9.   Ваут ван Ерт   Џамбо-Висма+ 30
10.   Наиро Кинтана Мовистар+ 40
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Ваут ван Ерт   Џамбо-Висма5ч 00' 34
2.   Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 0
3.   Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 0
4.   Лоренцо Манзин Витал Консепт-Б&Б Хотелс+ 0
5.   Клеман Вентурини АГ2Р Ла Мондијал+ 0
6.   Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 0
7.   Здењек Штибар Декојнинк-Квик Степ+ 0
8.   Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
9.   Филип Жилбер Декојнинк-Квик Степ+ 0
10.   Мадс Вирц Шмит Катјуша-Алпесин+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Адам Јејтс  Мичелтон-Скот17ч 28' 00
2.   Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 4
3.   Тиџеј ван Гардерен ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 6
4.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 7
5.   Ваут ван Ерт   Џамбо-Висма+ 20
6.   Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 24
7.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 25
8.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 26
9.   Алексеј Луценко Астана+ 30
10.   Наиро Кинтана Мовистар+ 40
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ6ч 00' 54
2.   Грегор Милбергер Бора-Хансгрое+ 0
3.   Алесандро де Марки ССС+ 22
4.   Ваут Пулс Инеос+ 6' 10
5.   Горка Исагире Астана+ 6' 10
6.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 6' 10
7.   Џек Хејг Мичелтон-Скот+ 6' 10
8.   Адам Јејтс  Мичелтон-Скот+ 6' 10
9.   Наиро Кинтана Мовистар+ 6' 10
10.   Алексеј Луценко Астана+ 6' 10
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Адам Јејтс  Мичелтон-Скот23ч 35' 04
2.   Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 4
3.   Тиџеј ван Гардерен ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 6
4.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 7
5.   Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 24
6.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 25
7.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 26
8.   Алексеј Луценко Астана+ 30
9.   Наиро Кинтана Мовистар+ 40
10.   Ваут Пулс Инеос+ 40
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Ваут Пулс Инеос4ч 01' 34
2.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 1
3.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1
4.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 10
5.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 10
6.   Адам Јејтс  Мичелтон-Скот+ 10
7.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 13
8.   Тиџеј ван Гардерен ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 16
9.   Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 30
10.   Бјорг Ламбрехт  Лото-Судал+ 34
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Јакоб Фуглсанг  Астана27ч 36' 40
2.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 8
3.   Тиџеј ван Гардерен ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 20
4.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 21
5.   Ваут Пулс Инеос+ 28
6.   Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 32
7.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 33
8.   Алексеј Луценко Астана+ 1' 12
9.   Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 1' 20
10.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 1' 21
Извор: ProCyclingStats


Етапа 8Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Дилан ван Барле Инеос3ч 05' 48
2.   Џек Хејг Мичелтон-Скот+ 0
3.   Карл Фредрик Хаген Лото-Судал+ 50
4.   Варан Баргиј Аркеа-Самсик+ 1' 12
5.   Сеп Кус Џамбо-Висма+ 1' 12
6.   Себастјен Рајхенбах Групама-ФДЖ+ 1' 12
7.   Жилијан Алафилип  Декојнинк-Квик Степ+ 1' 16
8.   Алексеј Луценко Астана+ 1' 59
9.   Ксандро Мерис Ванти-Гобер+ 1' 59
10.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 59
Извор: ProCyclingStats

Завршен поредокУреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Јакоб Фуглсанг  Астана30ч 44' 27
2.   Тиџеј ван Гардерен ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 20
3.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 21
4.   Ваут Пулс Инеос+ 28
5.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 33
6.   Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 1' 11
7.   Алексеј Луценко Астана+ 1' 12
8.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 1' 21
9.   Наиро Кинтана Мовистар+ 1' 24
10.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 38
Извор: ProCyclingStats


ПоредокУреди

На Критериум ди Дофине 2019 биле доделени четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку завршното време на секој велосипедист на секоја етапа, предводникот ја добивал жолтата маичка со сина лента. Временски бонуси биле доделувани на првите тројца на сите етапи освен на поединечниот хронометар: етапниот победник добивал 10 секунди, додека вториот и третиот добивале шест и четири секунди, соодветно. Овој пласман бил сметан за најважен на Критериум ди Дофине 2019 и победникот на овој пласман бил сметан за победник на трката.[6]

Бодови за бодовниот пласман
Место 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
етапи 1–3 & 5 25 22 20 18 16 14 12 10 8 6
етапи 4, 6–8 15 12 10 8 6 5 4 3 2 1

Дополнително, постоел бодовен пласман наградуван со зелена маичка.[6] За бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови за завршување во првите десет на етапа. На сите етапи, победата носела 15 бода, второто место носело 12 бода, третото 10, четвртото 8, петтото 6 и еден помалку за секое место надолу сè до еден бод за 10. место. Бодови за овој пласман можеле да се добијат и на секој од средните спринтови; овие бодови биле доделувани на секој од тројцата најбрзи возачи низ целта и тоа 5 бода за првиот, 3 за вториот и 1 за третиот.[6]

Бодови за планинскиот пласман
Категорија 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10.
Екстра 15 12 10 8 6 5 4 3 2 1
Прва 10 8 6 4 2 1        
Втора 5 3 2 1            
Трета 2 1                
Четврта 1                  

Постоел и планински пласман, кој бил наградуван со сина точкаста маичка.[6] За планинскиот пласман, бодови се добивале на врвот на некое искачување, доколку стигнеш пред другите велосипедисти. Секое искачување било категоризирано како екстра, прва, втора, трета или четврта категорија, а повеќе бодови носеле повисоките категории. Искачувањата од екстра категорија носеле најмногу бода, 20 за првиот возач преку врвот; првите десет возачи на искачувањата од екстра категорија добивале бодови за планинскиот пласман, првите осум за оние од прва категорија и првите шест за оние од втора категорија.[6] Помалку бодови се добивале на помалите искачувања, обележани со трета или четврта категорија.[6]

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, наградуван со бела маичка.[6] Пласманот бил пресметуван на истиот начин како генералниот пласман, но тука се натпреварувале само возачите родени по 1 јануари 1994. Постоел и екипен пласман, каде се пресметувале времињата на најдобрите тројца велосипедисти од секоја екипа на секоја етапа; водечката екипа на крајот на екипата била онаа со најмало вкупно време.[6]

Поредок по етапа
Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Планински пласман
 
Пласман за млад возач
 
Екипен пласман
 
1 Едвалд Боасон Хаген Едвалд Боасон Хаген Едвалд Боасон Хаген Каспер Педерсен Ваут ван Ерт Ванти-Гобер
2 Дилан Тенс Дилан Тенс Алексеј Луценко Астана
3 Сем Бенет Ваут ван Ерт
4 Ваут ван Ерт Адам Јејтс ЕФ Едукејшн Фирст
5 Ваут ван Ерт
6 Жилијан Алафилип Жилијан Алафилип Бјорг Ламбрехт
7 Ваут Пулс Јакоб Фуглсанг Астана
8 Дилан ван Барле
На крај Јакоб Фуглсанг Ваут ван Ерт Жилијан Алафилип Бјорг Ламбрехт Астана

Список на учеснициУреди

НаводиУреди

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 3. 3,0 3,1 „Organisers announce 'new challenges' for 2019 Criterium du Dauphine“. Cycling News. 25 март 2019. Посетено на 18 април 2019.
 4. Артур Бренан, Мишел (9 јуни 2019). „Critérium du Dauphiné 2019 start list: Froome, Porte, Bardet & Quintana go head to head“. Cycling Weekly. Посетено на 9 јуни 2019.
 5. Лонг, Џони (9 јуни 2019). „Who are the bookmakers' favourites to win the Critérium du Dauphiné 2019?“. Cycling Weekly. Посетено на 9 јуни 2019.
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 6,5 6,6 6,7 „Règlement“ [Regulations] (Portable Document Format). Критериум ди Дофине (француски). Amaury Sport Organisation. Посетено на 4 јуни 2017.

Надворешни врскиУреди