Критериум ди Дофине 2021

73. издание на велосипедската трка
Критериум ди Дофине 2021
Детали за трката
Издание73. Критериум ди Дофине
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2021 2.UWT
Етапи8
Датуми30 мај – 6 јуни
Растојание1.205,5 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеИсоар
ОдредиштеЛе Же
Екипи21
Возачи на почеток147
Возачи на крај118
Просечна брзина40,701 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникAUS Ричи Порт (Инеос Гренадиерс)
ВторопласиранKAZ Алексеј Луценко (Астана Казахстан Тим)
ТретопласиранGBR Герајнт Томас (Инеос Гренадиерс)
БодовенITA Сони Колбрели (Бахреин Викториус)
ПланинскиUKR Марк Падун (Бахреин Викториус)
МладинскиFRA Давид Годи (Групама-ФДЖ)
ЕкипенGBR Инеос Гренадиерс
◀20202022
Документација

Критериум ди Дофине 2021 — 73. издание на велосипедската етапна трка Критериум ди Дофине, која се одржала помеѓу 30 мај и 6 јуни како деветнаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Екипи

уреди

Бидејќи Критериум ди Дофине е настан од Светската турнеја, сите деветнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Дополнително, две професионални континентални екипи добиле специјални покани, со што имало вкупно 21 екипа.[3] Секоја екипа имала состав од седум возачи, со што имало вкупно 147 возачи, од кои 118 завршиле.[4]

Екипи од Светската турнеја на UCI (19)ProTeams (2)

Рута

уреди

На 22 февруари 2021 година, организаторите на трката, Amaury Sport Organisation (ASO), ја објавиле рутата на презентација во Лион.[5][6]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)Искачени метриПобедникCевкупен лидер
1  30 мајИсоар – Исоар
 
ридеста етапа
182,522308 m  Брент ван Мур    Брент ван Мур  
2  31 мајБриуд – Сог
 
ридеста етапа
173,283224 m  Лукас Пестлбергер    Лукас Пестлбергер  
3  1 јунЛанжеак – Сен Аон ле Вио
 
ридеста етапа
171,562095 m  Сони Колбрели    Лукас Пестлбергер  
4  2 јунФирмини – Рош ла Молиер
 
индивидуален хронометар
16,53317 m  Алексеј Луценко    Лукас Пестлбергер  
5  3 јунСен Шамон – Сен Вале
 
ридеста етапа
171,042209 m  Герајнт Томас    Лукас Пестлбергер  
6  4 јунЛориол сур Дром – Ле Сапе ан Шартроз
 
среднопланинска етапа
167,262706 m  Алехандро Валверде    Алексеј Луценко  
7  5 јунСен Мартен ле Вину – Ла Плањ
 
планинска етапа
171,534163 m  Марк Падун    Ричи Порт  
8  6 јунЛа Лешер – Ле Же
 
планинска етапа
1474190 m  Марк Падун    Ричи Порт  

Етапи

уреди

Етапа 1

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Брент ван Мур Лото-Судал4ч 13' 00
2.   Сони Колбрели Бахреин Викториус+ 25
3.   Клеман Вентурини АГ2Р Ситроен Тим+ 25
4.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 25
5.   Кејден Гровс Тим Џејко АИУла+ 25
6.   Нилс Полит Бора-Хансгрое+ 25
7.   Михал Квјатковски Инеос Гренадиерс+ 25
8.   Каспер Асгрен Судал Квик-Степ+ 25
9.   Алекс Аранбуру Астана Казахстан Тим+ 25
10.   Алехандро Валверде Мовистар+ 25
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Брент ван Мур     Лото-Судал4ч 12' 49
2.   Сони Колбрели Бахреин Викториус+ 30
3.   Клеман Вентурини АГ2Р Ситроен Тим+ 32
4.   Патрик Гампер Бора-Хансгрое+ 33
5.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 36
6.   Кејден Гровс Тим Џејко АИУла+ 36
7.   Нилс Полит Бора-Хансгрое+ 36
8.   Михал Квјатковски Инеос Гренадиерс+ 36
9.   Каспер Асгрен Судал Квик-Степ+ 36
10.   Алекс Аранбуру Астана Казахстан Тим+ 36
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Лукас Пестлбергер Бора-Хансгрое4ч 25' 20
2.   Сони Колбрели Бахреин Викториус+ 11
3.   Алехандро Валверде Мовистар+ 11
4.   Каспер Асгрен Судал Квик-Степ+ 11
5.   Свен Ерик Бистрем ОАЕ Емирати+ 11
6.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 11
7.   Илан ван Вилдер Тим ДСМ+ 11
8.   Грег ван Авермат АГ2Р Ситроен Тим+ 11
9.   Алекс Аранбуру Астана Казахстан Тим+ 11
10.   Давид Годи Групама-ФДЖ+ 11
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Лукас Пестлбергер  Бора-Хансгрое8ч 38' 32
2.   Сони Колбрели  Бахреин Викториус+ 12
3.   Алехандро Валверде Мовистар+ 20
4.   Каспер Асгрен Судал Квик-Степ+ 24
5.   Алекс Аранбуру Астана Казахстан Тим+ 24
6.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 24
7.   Михаел Валгрен ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 24
8.   Гијом Мартен Кофидис+ 24
9.   Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 24
10.   Илан ван Вилдер  Тим ДСМ+ 24
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Сони Колбрели  Бахреин Викториус3ч 56' 36
2.   Алекс Аранбуру Астана Казахстан Тим+ 0
3.   Брендон Мекналти ОАЕ Емирати+ 0
4.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
5.   Вилко Келдерман Бора-Хансгрое+ 0
6.   Клеман Вентурини АГ2Р Ситроен Тим+ 0
7.   Карлос Барберо Кубека Асос+ 0
8.   Клеман Русо Аркеа-Самсик+ 0
9.   Тим Веленс Лото-Судал+ 0
10.   Каспер Асгрен Судал Квик-Степ+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Лукас Пестлбергер  Бора-Хансгрое12ч 35' 08
2.   Сони Колбрели  Бахреин Викториус+ 2
3.   Алекс Аранбуру Астана Казахстан Тим+ 18
4.   Алехандро Валверде Мовистар+ 20
5.   Каспер Асгрен Судал Квик-Степ+ 23
6.   Квентин Пачер Б&Б Хотелс п/б КТМ+ 24
7.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 24
8.   Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 24
9.   Илан ван Вилдер  Тим ДСМ+ 24
10.   Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 24
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Алексеј Луценко Астана Казахстан Тим21' 36
2.   Јон Исагире Астана Казахстан Тим+ 8
3.   Каспер Асгрен Судал Квик-Степ+ 9
4.   Вилко Келдерман Бора-Хансгрое+ 12
5.   Илан ван Вилдер  Тим ДСМ+ 13
6.   Ричи Порт Инеос Гренадиерс+ 15
7.   Јонас Вингегор Џамбо-Висма+ 17
8.   Брендон Мекналти ОАЕ Емирати+ 21
9.   Лукас Пестлбергер  Бора-Хансгрое+ 23
10.   Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 23
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Лукас Пестлбергер  Бора-Хансгрое12ч 57' 07
2.   Алексеј Луценко Астана Казахстан Тим+ 1
3.   Каспер Асгрен Судал Квик-Степ+ 9
4.   Јон Исагире Астана Казахстан Тим+ 9
5.   Вилко Келдерман Бора-Хансгрое+ 13
6.   Илан ван Вилдер  Тим ДСМ+ 14
7.   Ричи Порт Инеос Гренадиерс+ 16
8.   Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 24
9.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 32
10.   Бен О’Конор АГ2Р Ситроен Тим+ 34
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Герајнт Томас Инеос Гренадиерс4ч 02' 15
2.   Сони Колбрели  Бахреин Викториус+ 0
3.   Алекс Аранбуру Астана Казахстан Тим+ 0
4.   Карлос Барберо Кубека Асос+ 0
5.   Мадс Вирц Шмит Израел старт-ап нејшн+ 0
6.   Михаел Валгрен ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
7.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 0
8.   Алехандро Валверде Мовистар+ 0
9.   Хери Свини Лото-Судал+ 0
10.   Франк Бонамур Б&Б Хотелс п/б КТМ+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Лукас Пестлбергер  Бора-Хансгрое16ч 59' 22
2.   Алексеј Луценко Астана Казахстан Тим+ 1
3.   Каспер Асгрен Судал Квик-Степ+ 6
4.   Јон Исагире Астана Казахстан Тим+ 9
5.   Вилко Келдерман Бора-Хансгрое+ 13
6.   Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 14
7.   Илан ван Вилдер  Тим ДСМ+ 14
8.   Ричи Порт Инеос Гренадиерс+ 16
9.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 32
10.   Бен О’Конор АГ2Р Ситроен Тим+ 34
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Алехандро Валверде Мовистар3ч 52' 53
2.   Тео Гејган Харт Инеос Гренадиерс+ 0
3.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 0
4.   Вилко Келдерман Бора-Хансгрое+ 0
5.   Енрик Мас Мовистар+ 0
6.   Сеп Кус Џамбо-Висма+ 0
7.   Алексеј Луценко Астана Казахстан Тим+ 0
8.   Џек Хејг Бахреин Викториус+ 0
9.   Бен Херманс Израел старт-ап нејшн+ 0
10.   Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Алексеј Луценко  Астана Казахстан Тим20ч 52' 16
2.   Јон Исагире Астана Казахстан Тим+ 8
3.   Вилко Келдерман Бора-Хансгрое+ 12
4.   Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 13
5.   Илан ван Вилдер  Тим ДСМ+ 13
6.   Ричи Порт Инеос Гренадиерс+ 15
7.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 27
8.   Џек Хејг Бахреин Викториус+ 34
9.   Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 39
10.   Мигел Анхел Лопес Мовистар+ 42
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Марк Падун Бахреин Викториус4ч 35' 07
2.   Ричи Порт Инеос Гренадиерс+ 34
3.   Мигел Анхел Лопес Мовистар+ 43
4.   Џек Хејг Бахреин Викториус+ 43
5.   Бен О’Конор АГ2Р Ситроен Тим+ 47
6.   Сеп Кус Џамбо-Висма+ 52
7.   Давид Годи Групама-ФДЖ+ 56
8.   Енрик Мас Мовистар+ 56
9.   Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 59
10.   Алексеј Луценко  Астана Казахстан Тим+ 1' 00
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Ричи Порт  Инеос Гренадиерс25ч 28' 06
2.   Алексеј Луценко Астана Казахстан Тим+ 17
3.   Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 29
4.   Вилко Келдерман Бора-Хансгрое+ 33
5.   Џек Хејг Бахреин Викториус+ 34
6.   Мигел Анхел Лопес Мовистар+ 38
7.   Јон Исагире Астана Казахстан Тим+ 38
8.   Бен О’Конор АГ2Р Ситроен Тим+ 1' 00
9.   Давид Годи  Групама-ФДЖ+ 1' 12
10.   Орелјен Паре-Пентр АГ2Р Ситроен Тим+ 1' 17
Извор: ProCyclingStats


Етапа 8

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Марк Падун Бахреин Викториус4ч 06' 49
2.   Јонас Вингегор Џамбо-Висма+ 1' 36
3.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 1' 36
4.   Бен О’Конор АГ2Р Ситроен Тим+ 1' 57
5.   Давид Годи  Групама-ФДЖ+ 2' 10
6.   Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 2' 10
7.   Алексеј Луценко Астана Казахстан Тим+ 2' 10
8.   Ричи Порт  Инеос Гренадиерс+ 2' 10
9.   Џек Хејг Бахреин Викториус+ 2' 10
10.   Гијом Мартен Кофидис+ 2' 10
Извор: ProCyclingStats

Завршен поредок

уреди
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Ричи Порт  Инеос Гренадиерс29ч 37' 05
2.   Алексеј Луценко Астана Казахстан Тим+ 17
3.   Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 29
4.   Вилко Келдерман Бора-Хансгрое+ 33
5.   Џек Хејг Бахреин Викториус+ 34
6.   Мигел Анхел Лопес Мовистар+ 38
7.   Јон Исагире Астана Казахстан Тим+ 38
8.   Бен О’Конор АГ2Р Ситроен Тим+ 47
9.   Давид Годи  Групама-ФДЖ+ 1' 12
10.   Тео Гејган Харт Инеос Гренадиерс+ 1' 57
Извор: ProCyclingStats


Поредок

уреди
Поредок по етапа
Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Планински пласман
 
Пласман за млад возач
 
Екипен пласман
 
1 Брент ван Мур Брент ван Мур Брент ван Мур Брент ван Мур Брент ван Мур Лото-Судал Брент ван Мур
2 Лукас Пестлбергер Лукас Пестлбергер Сони Колбрели Метју Холмс Илан ван Вилдер Бора-Хансгрое Лукас Пестлбергер
3 Сони Колбрели Лоик Влиген
4 Алексеј Луценко недоделена
5 Герајнт Томас Свен Ерик Бистрем
6 Алехандро Валверде Алексеј Луценко Инеос Гренадиерс Лосон Кредок
7 Марк Падун Ричи Порт Лосон Кредок Давид Годи Пјер Ролан
8 Марк Падун Марк Падун Нилс Полит
На крај Ричи Порт Сони Колбрели Марк Падун Давид Годи Инеос Гренадиерс недоделена
  • На втората етапа, Сони Колбрели, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи првопласираниот Брент ван Мур ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман. Од истата причина, Сирил Готје, кој бил втор во планинскиот пласман, ја носел сината точкаста маичка, а Патрик Гампер, кој бил втор во пласманот за млад возач ја носел белата маичка.

Список на учесници

уреди

Наводи

уреди
  1. „Critérium du Dauphiné“. UCI. Посетено на 27 May 2021.
  2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  3. Bonville-Ginn, Tim (22 February 2021). „Critérium du Dauphiné 2021 start list: All the team's down for the Tour de France build-up race“. Cycling Weekly. Посетено на 20 April 2021.
  4. „List of starters - Critérium du Dauphiné 2021“. Критериум ди Дофине. Amaury Sport Organisation. Посетено на 27 May 2021.
  5. „Enter the mountain warriors“. Критериум ди Дофине. Amaury Sport Organisation. 22 February 2021. Посетено на 17 April 2021.
  6. Ryan, Barry (22 February 2021). „Time trial returns for 2021 Critérium du Dauphiné as full route is revealed“. CyclingNews. Посетено на 17 April 2021.

Надворешни врски

уреди