Жанета Вангели

Жанета Вангели (влашки: Janeta Vangeli; Битола, 2 септември 1963) — македонска сликарка, истакната авторка на инсталации, видео и филмски проекти.

ЖивотописУреди

Дипломирала на Државната академија за уметност во Франкфурт на Мајна во 1988 година. Ја претставувала Македонија на Венециското биенале во 2003 година[1]. Работи дела во духот на неоконцептуалата, обработувајќи содржини со сложен антрополошки карактер: Порта (1994), циклус Непрестајна желба за вечност (1998), Судијата (2002)[2]. Живее и работи во Скопје[3].

НаводиУреди

  1. „МАКЕДОНСКИТЕ ДЕЛА ОТПАТУВАА НА БИЕНАЛЕТО Вангели и Урошевиќ во Венеција заминаа со десетчлена придружба“. Вест. 6/9/2003. Посетено на 2010-05-14. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. „Изложба на Жанета Вангели“. Вечер. 18 октомври 2006. Посетено на 2010-05-14.
  3. „Жанета Вангели-Анамнезис“. Музеј на современата уметност - Скопје. Посетено на 2010-05-14.[мртва врска]