Берѓузар Корел (родена на 2 септември 1982 во Истанбул) — турска театарска и филмска глумица. Средното училиште го завршила во Star College. Дипломирала во универзитетот Мимар Синан. Најголема слава има достигнато со улогата на Шехрезад Евлијаоглу во серијата 1001 ноќ и со улогата на Фериде во серијата Карадај. Знае да зборува англиски, француски, шпански јазик,и секако нејзиниот мајчин јазик Турски.

Бергузар Корел
Роден(а)Бергузар Гокче Корел Ергенч
2 септември 1982(1982-09-02)(41 г.)
Истанбул, Турција
Занимањеглумица
СопружникХалит Ергенч (2009-денес)
ДецаАли (февруари 2010)