Катедрала Свети Павле (Лондон)

Катедралата Свети Павле (англиски: Saint Paul's Cathedral) е катедрала која се наоѓа во Лондон, Англија. Оваа англиканска катедрала се наоѓа во Сити, на околу 300 метри од реката Темза. Овој верски објект е една од најголемите туристички атракции на градот и е трет по големина во светот.

Катедрала Свети Павле
St Paul's Cathedral
Катедралата од југоисток.
Основни податоци
МестоЛондон, Англија
Координати51°30′50″N 0°05′53″W / 51.5138° СГШ; 0.098° ЗГД / 51.5138; -0.098
МитрополијаКантербери
ЗемјаОбединетото Кралство
Мреж. местоstpauls.co.uk
Архитектонски опис
Архитект(и)Кристофер Рен
Архитектонски стилбарок
Особености
Должина518ft (158m)
Ширина (кораб)121ft (37m)
Висина (најг.)365ft (111m)

Овој објект бил изграден во 17 век од страна на големиот архитект Кристофер Рен, кој бил погребан овде. Нејзината купола е висока 110 метри и висока 34 метри, и е втора по големина во светот.