< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

31 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 31. година пред новата ера, 31. од првиот милениум п.н.е., 31. од 1 век п.н.е. и втора од 30-тите п.н.е.

32 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар32 п.н.е.
XXXI п.н.е.
Ab urbe condita722
Староегипетска ераXXXIII династија, 292
- ФараонКлеопатра VII, 20
Старогрчка ера187. олимпијада (победник
Асирски календар4719
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−624
Берберски календар919
Будистички календар513
Бурмански календар−669
Византиски календар5477–5478
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
2665 или 2605
    — до —
己丑年 (зем. вол)
2666 или 2606
Коптски календар−315 – −314
Етиопски календар−39 – −38
Еврејски календар3729–3730
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера25–26
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3069–3070
Холоценски календар9969
Ирански календар653 п.п. – 652 п.п.
Исламски календар673 п.х. – 672 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар32 п.н.е.
XXXI п.н.е.
Корејски календар2302
Мингуо-календар1943 пред Р. Кина
民前1943年
Нанакшахи−1499
Селевкидски календар280/281 г.г.
Тајландски сончев календар511–512
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
95 или −286 или −1058
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
96 или −285 или −1057

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5477 и 5478 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4719 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3729 и 3730 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 722.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 31 година се протега во 2605 и 2606, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2665 и 2666 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 512. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 672 и 671 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...