< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

20 (XX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 20 година од новата ера, 20. од првиот милениум, 20. од I век и прва од 20-тите.

20 во разни календари
Грегоријански календар20
XX
Ab urbe condita773
Асирски календар4770
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−573
Берберски календар970
Будистички календар564
Бурмански календар−618
Византиски календар5528–5529
Кинески календар己卯(зем. зајак)
2716 или 2656
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
2717 или 2657
Коптски календар−264 – −263
Етиопски календар12–13
Еврејски календар3780–3781
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера76–77
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3120–3121
Холоценски календар10020
Ирански календар602 п.п. – 601 п.п.
Исламски календар621 п.х. – 619 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар20
XX
Корејски календар2353
Мингуо-календар1892 пред Р. Кина
民前1892年
Нанакшахи−1448
Селевкидски календар331/332 г.г.
Тајландски сончев календар562–563
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
146 или −235 или −1007
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
147 или −234 или −1006

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5528 и 5529 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4770 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3780 и 3781 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 773.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 20 година се протега во 2656 и 2657, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2716 и 2717 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 563. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 621 и 619 година пред хиџра.

 
Випсанија Агрипина на паричка.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   20 на Ризницата ?