< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

65 (LXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 65 година од новата ера, 65. од првиот милениум, 65. од I век и шеста од 60-тите.

65 во разни календари
Грегоријански календар65
LXV
Ab urbe condita818
Асирски календар4815
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−528
Берберски календар1015
Будистички календар609
Бурмански календар−573
Византиски календар5573–5574
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
2761 или 2701
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
2762 или 2702
Коптски календар−219 – −218
Етиопски календар57–58
Еврејски календар3825–3826
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера121–122
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3165–3166
Холоценски календар10065
Ирански календар557 п.п. – 556 п.п.
Исламски календар574 п.х. – 573 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар65
LXV
Корејски календар2398
Мингуо-календар1847 пред Р. Кина
民前1847年
Нанакшахи−1403
Селевкидски календар376/377 г.г.
Тајландски сончев календар607–608
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
191 или −190 или −962
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
192 или −189 или −961

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5573 и 5574 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4815 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3825 и 3826 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 818.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 65 година се протега во 2701 и 2702, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2761 и 2762 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 608. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 574 и 573 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди