< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

62 (LXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 62 година од новата ера, 62. од првиот милениум, 62. од I век и трета од 60-тите.

62 во разни календари
Грегоријански календар62
LXII
Ab urbe condita815
Асирски календар4812
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−531
Берберски календар1012
Будистички календар606
Бурмански календар−576
Византиски календар5570–5571
Кинески календар辛酉(мет. петел)
2758 или 2698
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
2759 или 2699
Коптски календар−222 – −221
Етиопски календар54–55
Еврејски календар3822–3823
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера118–119
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3162–3163
Холоценски календар10062
Ирански календар560 п.п. – 559 п.п.
Исламски календар577 п.х. – 576 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар62
LXII
Корејски календар2395
Мингуо-календар1850 пред Р. Кина
民前1850年
Нанакшахи−1406
Селевкидски календар373/374 г.г.
Тајландски сончев календар604–605
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
188 или −193 или −965
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
189 или −192 или −964

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5570 и 5571 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4812 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3822 и 3823 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 815.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 62 година се протега во 2698 и 2699, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2758 и 2759 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 605. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 577 и 576 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди