< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

80 (LXXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 80 година од новата ера, 80. од првиот милениум, 80. од I век и прва од 80-тите.

80 во разни календари
Грегоријански календар80
LXXX
Ab urbe condita833
Асирски календар4830
Балиски календар1–2
Бенгалски календар−513
Берберски календар1030
Будистички календар624
Бурмански календар−558
Византиски календар5588–5589
Кинески календар己卯(зем. зајак)
2776 или 2716
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
2777 или 2717
Коптски календар−204 – −203
Етиопски календар72–73
Еврејски календар3840–3841
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера136–137
 - Сачка ера1–2
 - Кали-југа3180–3181
Холоценски календар10080
Ирански календар542 п.п. – 541 п.п.
Исламски календар559 п.х. – 558 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар80
LXXX
Корејски календар2413
Мингуо-календар1832 пред Р. Кина
民前1832年
Нанакшахи−1388
Селевкидски календар391/392 г.г.
Тајландски сончев календар622–623
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
206 или −175 или −947
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
207 или −174 или −946

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5588 и 5589 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4830 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3840 и 3841 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 833.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 80 година се протега во 2716 и 2717, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2776 и 2777 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 623. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 559 и 558 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   80 на Ризницата ?