< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

51 (LI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 51 година од новата ера, 51. од првиот милениум, 51. од I век и втора од 50-тите.

51 во разни календари
Грегоријански календар51
LI
Ab urbe condita804
Асирски календар4801
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−542
Берберски календар1001
Будистички календар595
Бурмански календар−587
Византиски календар5559–5560
Кинески календар庚戌(мет. куче)
2747 или 2687
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
2748 или 2688
Коптски календар−233 – −232
Етиопски календар43–44
Еврејски календар3811–3812
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера107–108
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3151–3152
Холоценски календар10051
Ирански календар571 п.п. – 570 п.п.
Исламски календар589 п.х. – 588 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар51
LI
Корејски календар2384
Мингуо-календар1861 пред Р. Кина
民前1861年
Нанакшахи−1417
Селевкидски календар362/363 г.г.
Тајландски сончев календар593–594
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
177 или −204 или −976
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
178 или −203 или −975

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5559 и 5560 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4801 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3811 и 3812 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 804.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 51 година се протега во 2687 и 2688, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2747 и 2748 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 594. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 589 и 588 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   51 на Ризницата ?