< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

22 (XXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 22 година од новата ера, 22. од првиот милениум, 22. од I век и трета од 20-тите.

22 во разни календари
Грегоријански календар22
XXII
Ab urbe condita775
Асирски календар4772
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−571
Берберски календар972
Будистички календар566
Бурмански календар−616
Византиски календар5530–5531
Кинески календар辛巳(мет. змија)
2718 или 2658
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
2719 или 2659
Коптски календар−262 – −261
Етиопски календар14–15
Еврејски календар3782–3783
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера78–79
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3122–3123
Холоценски календар10022
Ирански календар600 п.п. – 599 п.п.
Исламски календар618 п.х. – 617 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар22
XXII
Корејски календар2355
Мингуо-календар1890 пред Р. Кина
民前1890年
Нанакшахи−1446
Селевкидски календар333/334 г.г.
Тајландски сончев календар564–565
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
148 или −233 или −1005
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
149 или −232 или −1004

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5530 и 5531 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4772 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3782 и 3783 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 775.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 22 година се протега во 2658 и 2659, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2718 и 2719 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 565. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 618 и 617 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   22 на Ризницата ?