< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

82 (LXXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 82 година од новата ера, 82. од првиот милениум, 82. од I век и трета од 80-тите.

82 во разни календари
Грегоријански календар82
LXXXII
Ab urbe condita835
Асирски календар4832
Балиски календар3–4
Бенгалски календар−511
Берберски календар1032
Будистички календар626
Бурмански календар−556
Византиски календар5590–5591
Кинески календар辛巳(мет. змија)
2778 или 2718
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
2779 или 2719
Коптски календар−202 – −201
Етиопски календар74–75
Еврејски календар3842–3843
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера138–139
 - Сачка ера3–4
 - Кали-југа3182–3183
Холоценски календар10082
Ирански календар540 п.п. – 539 п.п.
Исламски календар557 п.х. – 556 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар82
LXXXII
Корејски календар2415
Мингуо-календар1830 пред Р. Кина
民前1830年
Нанакшахи−1386
Селевкидски календар393/394 г.г.
Тајландски сончев календар624–625
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
208 или −173 или −945
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
209 или −172 или −944

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5590 и 5591 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4832 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3842 и 3843 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 835.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 82 година се протега во 2718 и 2719, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2778 и 2779 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 625. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 557 и 556 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди