< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

43 (XLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 43 година од новата ера, 43. од првиот милениум, 43. од I век и четвртта од 40-тите.

43 во разни календари
Грегоријански календар43
XLIII
Ab urbe condita796
Асирски календар4793
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−550
Берберски календар993
Будистички календар587
Бурмански календар−595
Византиски календар5551–5552
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
2739 или 2679
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
2740 или 2680
Коптски календар−241 – −240
Етиопски календар35–36
Еврејски календар3803–3804
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера99–100
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3143–3144
Холоценски календар10043
Ирански календар579 п.п. – 578 п.п.
Исламски календар597 п.х. – 596 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар43
XLIII
Корејски календар2376
Мингуо-календар1869 пред Р. Кина
民前1869年
Нанакшахи−1425
Селевкидски календар354/355 г.г.
Тајландски сончев календар585–586
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
169 или −212 или −984
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
170 или −211 или −983

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5551 и 5552 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4793 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3803 и 3804 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 796.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 43 година се протега во 2679 и 2680, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2739 и 2740 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 586. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 597 и 596 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди