< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

26 (XXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 26 година од новата ера, 26. од првиот милениум, 26. од I век и седма од 20-тите.

26 во разни календари
Грегоријански календар26
XXVI
Ab urbe condita779
Асирски календар4776
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−567
Берберски календар976
Будистички календар570
Бурмански календар−612
Византиски календар5534–5535
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
2722 или 2662
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
2723 или 2663
Коптски календар−258 – −257
Етиопски календар18–19
Еврејски календар3786–3787
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера82–83
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3126–3127
Холоценски календар10026
Ирански календар596 п.п. – 595 п.п.
Исламски календар614 п.х. – 613 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар26
XXVI
Корејски календар2359
Мингуо-календар1886 пред Р. Кина
民前1886年
Нанакшахи−1442
Селевкидски календар337/338 г.г.
Тајландски сончев календар568–569
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
152 или −229 или −1001
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
153 или −228 или −1000

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5534 и 5535 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4776 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3786 и 3787 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 779.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 26 година се протега во 2662 и 2663, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2722 и 2723 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 569. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 614 и 613 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди