< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

100 (C) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 100 година од новата ера, 100. од првиот милениум, последна од I век и прва од 10-тите.

100 во разни календари
Грегоријански календар100
C
Ab urbe condita853
Асирски календар4850
Балиски календар21–22
Бенгалски календар−493
Берберски календар1050
Будистички календар644
Бурмански календар−538
Византиски календар5608–5609
Кинески календар己亥(зем. свиња)
2796 или 2736
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
2797 или 2737
Коптски календар−184 – −183
Етиопски календар92–93
Еврејски календар3860–3861
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера156–157
 - Сачка ера21–22
 - Кали-југа3200–3201
Холоценски календар10100
Ирански календар522 п.п. – 521 п.п.
Исламски календар538 п.х. – 537 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар100
C
Корејски календар2433
Мингуо-календар1812 пред Р. Кина
民前1812年
Нанакшахи−1368
Селевкидски календар411/412 г.г.
Тајландски сончев календар642–643
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
226 или −155 или −927
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
227 или −154 или −926

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5608 и 5609 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4850 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3860 и 3861 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 853.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 100 година се протега во 2736 и 2737, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2796 и 2797 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 643. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 538 и 537 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   100 на Ризницата ?