< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

27 (XXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 27 година од новата ера, 27. од првиот милениум, 27. од I век и осма од 20-тите.

27 во разни календари
Грегоријански календар27
XXVII
Ab urbe condita780
Асирски календар4777
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−566
Берберски календар977
Будистички календар571
Бурмански календар−611
Византиски календар5535–5536
Кинески календар丙戌(огн. куче)
2723 или 2663
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
2724 или 2664
Коптски календар−257 – −256
Етиопски календар19–20
Еврејски календар3787–3788
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера83–84
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3127–3128
Холоценски календар10027
Ирански календар595 п.п. – 594 п.п.
Исламски календар613 п.х. – 612 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар27
XXVII
Корејски календар2360
Мингуо-календар1885 пред Р. Кина
民前1885年
Нанакшахи−1441
Селевкидски календар338/339 г.г.
Тајландски сончев календар569–570
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
153 или −228 или −1000
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
154 или −227 или −999

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5535 и 5536 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4777 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3787 и 3788 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 780.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 27 година се протега во 2663 и 2664, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2723 и 2724 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 570. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 613 и 612 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   27 на Ризницата ?