< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

16 (XVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 16 година од новата ера, 16. од првиот милениум, 16. од I век и седма од 10-тите.

16 во разни календари
Грегоријански календар16
XVI
Ab urbe condita769
Асирски календар4766
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−577
Берберски календар966
Будистички календар560
Бурмански календар−622
Византиски календар5524–5525
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
2712 или 2652
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
2713 или 2653
Коптски календар−268 – −267
Етиопски календар8–9
Еврејски календар3776–3777
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера72–73
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3116–3117
Холоценски календар10016
Ирански календар606 п.п. – 605 п.п.
Исламски календар625 п.х. – 624 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар16
XVI
Корејски календар2349
Мингуо-календар1896 пред Р. Кина
民前1896年
Нанакшахи−1452
Селевкидски календар327/328 г.г.
Тајландски сончев календар558–559
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
142 или −239 или −1011
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
143 или −238 или −1010

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5524 и 5525 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4766 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3776 и 3777 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 769.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 16 година се протега во 2652 и 2653, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2712 и 2713 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 559. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 625 и 624 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди