< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

8 (VIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 8 година од новата ера, 8. од првиот милениум, 8. од I век и осма од 0-тите.

8 во разни календари
Грегоријански календар8
VIII
Ab urbe condita761
Асирски календар4758
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−585
Берберски календар958
Будистички календар552
Бурмански календар−630
Византиски календар5516–5517
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
2704 или 2644
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
2705 или 2645
Коптски календар−276 – −275
Етиопски календар0–1
Еврејски календар3768–3769
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера64–65
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3108–3109
Холоценски календар10008
Ирански календар614 п.п. – 613 п.п.
Исламски календар633 п.х. – 632 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар8
VIII
Корејски календар2341
Мингуо-календар1904 пред Р. Кина
民前1904年
Нанакшахи−1460
Селевкидски календар319/320 г.г.
Тајландски сончев календар550–551
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
134 или −247 или −1019
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
135 или −246 или −1018

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5516 и 5517 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4758 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3768 и 3769 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 761.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 8 година се протега во 2644 и 2645, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2704 и 2705 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 551. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 633 и 632 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   8 на Ризницата ?