< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

47 (XLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 47 година од новата ера, 47. од првиот милениум, 47. од I век и осма од 40-тите.

47 во разни календари
Грегоријански календар47
XLVII
Ab urbe condita800
Асирски календар4797
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−546
Берберски календар997
Будистички календар591
Бурмански календар−591
Византиски календар5555–5556
Кинески календар丙午(огн. коњ)
2743 или 2683
    — до —
丁未年 (огн. коза)
2744 или 2684
Коптски календар−237 – −236
Етиопски календар39–40
Еврејски календар3807–3808
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера103–104
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3147–3148
Холоценски календар10047
Ирански календар575 п.п. – 574 п.п.
Исламски календар593 п.х. – 592 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар47
XLVII
Корејски календар2380
Мингуо-календар1865 пред Р. Кина
民前1865年
Нанакшахи−1421
Селевкидски календар358/359 г.г.
Тајландски сончев календар589–590
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
173 или −208 или −980
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
174 или −207 или −979

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5555 и 5556 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4797 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3807 и 3808 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 800.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 47 година се протега во 2683 и 2684, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2743 и 2744 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 590. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 593 и 592 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди