< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

54 (LIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 54 година од новата ера, 54. од првиот милениум, 54. од I век и петта од 50-тите.

54 во разни календари
Грегоријански календар54
LIV
Ab urbe condita807
Асирски календар4804
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−539
Берберски календар1004
Будистички календар598
Бурмански календар−584
Византиски календар5562–5563
Кинески календар癸丑(вод. вол)
2750 или 2690
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
2751 или 2691
Коптски календар−230 – −229
Етиопски календар46–47
Еврејски календар3814–3815
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера110–111
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3154–3155
Холоценски календар10054
Ирански календар568 п.п. – 567 п.п.
Исламски календар585 п.х. – 584 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар54
LIV
Корејски календар2387
Мингуо-календар1858 пред Р. Кина
民前1858年
Нанакшахи−1414
Селевкидски календар365/366 г.г.
Тајландски сончев календар596–597
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
180 или −201 или −973
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
181 или −200 или −972

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5562 и 5563 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4804 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3814 и 3815 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 807.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 54 година се протега во 2690 и 2691, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2750 и 2751 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 597. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 585 и 584 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди