< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

94 (XCIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 94 година од новата ера, 94. од првиот милениум, 94. од I век и петта од 90-тите.

94 во разни календари
Грегоријански календар94
XCIV
Ab urbe condita847
Асирски календар4844
Балиски календар15–16
Бенгалски календар−499
Берберски календар1044
Будистички календар638
Бурмански календар−544
Византиски календар5602–5603
Кинески календар癸巳(вод. змија)
2790 или 2730
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
2791 или 2731
Коптски календар−190 – −189
Етиопски календар86–87
Еврејски календар3854–3855
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера150–151
 - Сачка ера15–16
 - Кали-југа3194–3195
Холоценски календар10094
Ирански календар528 п.п. – 527 п.п.
Исламски календар544 п.х. – 543 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар94
XCIV
Корејски календар2427
Мингуо-календар1818 пред Р. Кина
民前1818年
Нанакшахи−1374
Селевкидски календар405/406 г.г.
Тајландски сончев календар636–637
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
220 или −161 или −933
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
221 или −160 или −932

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5602 и 5603 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4844 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3854 и 3855 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 847.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 94 година се протега во 2730 и 2731, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2790 и 2791 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 637. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 544 и 543 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди