< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

14 (XIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 14 година од новата ера, 14. од првиот милениум, 14. од I век и петта од 10-тите.

14 во разни календари
Грегоријански календар14
XIV
Ab urbe condita767
Асирски календар4764
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−579
Берберски календар964
Будистички календар558
Бурмански календар−624
Византиски календар5522–5523
Кинески календар癸酉(вод. петел)
2710 или 2650
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
2711 или 2651
Коптски календар−270 – −269
Етиопски календар6–7
Еврејски календар3774–3775
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера70–71
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3114–3115
Холоценски календар10014
Ирански календар608 п.п. – 607 п.п.
Исламски календар627 п.х. – 626 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар14
XIV
Корејски календар2347
Мингуо-календар1898 пред Р. Кина
民前1898年
Нанакшахи−1454
Селевкидски календар325/326 г.г.
Тајландски сончев календар556–557
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
140 или −241 или −1013
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
141 или −240 или −1012

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5522 и 5523 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4764 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3774 и 3775 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 767.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 14 година се протега во 2650 и 2651, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2710 и 2711 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 557. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 627 и 626 година пред хиџра.

 
Римско Царство 14 година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   14 на Ризницата ?