< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

29 (XXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 29 година од новата ера, 29. од првиот милениум, 29. од I век и последна од 20-тите.

29 во разни календари
Грегоријански календар29
XXIX
Ab urbe condita782
Асирски календар4779
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−564
Берберски календар979
Будистички календар573
Бурмански календар−609
Византиски календар5537–5538
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
2725 или 2665
    — до —
己丑年 (зем. вол)
2726 или 2666
Коптски календар−255 – −254
Етиопски календар21–22
Еврејски календар3789–3790
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера85–86
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3129–3130
Холоценски календар10029
Ирански календар593 п.п. – 592 п.п.
Исламски календар611 п.х. – 610 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар29
XXIX
Корејски календар2362
Мингуо-календар1883 пред Р. Кина
民前1883年
Нанакшахи−1439
Селевкидски календар340/341 г.г.
Тајландски сончев календар571–572
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
155 или −226 или −998
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
156 или −225 или −997

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5537 и 5538 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4779 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3789 и 3790 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 782.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 29 година се протега во 2665 и 2666, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2725 и 2726 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 572. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 611 и 610 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   29 на Ризницата ?