< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

18 (XVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 18 година од новата ера, 18. од првиот милениум, 18. од I век и деветта од 10-тите.

18 во разни календари
Грегоријански календар18
XVIII
Ab urbe condita771
Асирски календар4768
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−575
Берберски календар968
Будистички календар562
Бурмански календар−620
Византиски календар5526–5527
Кинески календар丁丑(огн. вол)
2714 или 2654
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
2715 или 2655
Коптски календар−266 – −265
Етиопски календар10–11
Еврејски календар3778–3779
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера74–75
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3118–3119
Холоценски календар10018
Ирански календар604 п.п. – 603 п.п.
Исламски календар623 п.х. – 622 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар18
XVIII
Корејски календар2351
Мингуо-календар1894 пред Р. Кина
民前1894年
Нанакшахи−1450
Селевкидски календар329/330 г.г.
Тајландски сончев календар560–561
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
144 или −237 или −1009
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
145 или −236 или −1008

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5526 и 5527 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4768 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3778 и 3779 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 771.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 18 година се протега во 2654 и 2655, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2714 и 2715 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 561. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 623 и 622 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   18 на Ризницата ?