< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

99 (XCIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 99 година од новата ера, 99. од првиот милениум, 99. од I век и последна од 90-тите.

99 во разни календари
Грегоријански календар99
XCIX
Ab urbe condita852
Асирски календар4849
Балиски календар20–21
Бенгалски календар−494
Берберски календар1049
Будистички календар643
Бурмански календар−539
Византиски календар5607–5608
Кинески календар戊戌(зем. куче)
2795 или 2735
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
2796 или 2736
Коптски календар−185 – −184
Етиопски календар91–92
Еврејски календар3859–3860
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера155–156
 - Сачка ера20–21
 - Кали-југа3199–3200
Холоценски календар10099
Ирански календар523 п.п. – 522 п.п.
Исламски календар539 п.х. – 538 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар99
XCIX
Корејски календар2432
Мингуо-календар1813 пред Р. Кина
民前1813年
Нанакшахи−1369
Селевкидски календар410/411 г.г.
Тајландски сончев календар641–642
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
225 или −156 или −928
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
226 или −155 или −927

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5607 и 5608 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4849 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3859 и 3860 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 852.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 99 година се протега во 2735 и 2736, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2795 и 2796 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 642. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 539 и 538 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди