< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

49 (XLIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 49. година од новата ера, 49. од првиот милениум, 49. од 1 век и последна од 40-тите.

49 г.  во други календари
Грегоријански календар 49
XLIX
Ab urbe condita 802
Асирски календар 4799
Бахајски календар -1795–-1794
Бенгалски календар -544
Берберски календар 999
Будистички календар 593
Бурмански календар -589
Византиски календар 5557–5558
Еврејски календар 3809–3810
Ерменски календар
Етиопски календар 41-42
Ирански календар 573 п.с. – 572 п.с.
Исламски календар 591 пред хиџра – 590 пред хиџра
Јулијански календар 49    XLIX
Кинески календар 戊申年月日
(2685/2745)
— до —
己酉年月日
(2686/2746)
Коптски календар -235–-234
Корејски календар 2382
Календар Мингуо 1863 пред РК
民前1863年
Селевкидски календар 360–361
Тајландски сончев календар 592
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 105–106
 - Шака самват нема
 - Кали југа 3150–3151
Холоценски календар 10049
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5557 и 5558 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4799 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3809 и 3810 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 802.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 49. година се протега во 2685 и 2686, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2745 и 2746 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 592. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 591 и 590 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди