< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

2 (II) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 2 година од новата ера, 2. од првиот милениум, 2. од I век и втора од 0-тите.

2 во разни календари
Грегоријански календар2
II
Ab urbe condita755
Асирски календар4752
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−591
Берберски календар952
Будистички календар546
Бурмански календар−636
Византиски календар5510–5511
Кинески календар辛酉(мет. петел)
2698 или 2638
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
2699 или 2639
Коптски календар−282 – −281
Етиопски календар−6 – −5
Еврејски календар3762–3763
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера58–59
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3102–3103
Холоценски календар10002
Ирански календар620 п.п. – 619 п.п.
Исламски календар639 п.х. – 638 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар2
II
Корејски календар2335
Мингуо-календар1910 пред Р. Кина
民前1910年
Нанакшахи−1466
Селевкидски календар313/314 г.г.
Тајландски сончев календар544–545
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
128 или −253 или −1025
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
129 или −252 или −1024

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5510 и 5511 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4752 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3762 и 3763 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 755.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2 година се протега во 2638 и 2639, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2698 и 2699 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 545. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 639 и 638 година пред хиџра.

Настани уреди

  • Артавазд III, син на Ариобарзан II, станува крал на Ерменија;
  • Во Кина после една година е завршен пописот на граѓани: првите бројки покажуваат дека во Кина има околу 60 милиони граѓани (59,594.978 луѓе, нешто повеќе од 12 милиони домаќинства). Овој попис е еден од најпрецизните пописи во кинеската историја[1]. Истиот попис покажува дека скоро милион граѓани живеат во Виетнам.

Родени уреди

  • Денг Ју, кинеско војсководец и државник во службата на династијата Хан (починал во 58 година).

Починале уреди

Наводи уреди

  1. Klingaman, William K., The First Century: Emperors, Gods and Everyman, 1990, p 56

Надворешни врски уреди

  •   2 на Ризницата ?