< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

19 (XIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 19. година од новата ера, 19. од првиот милениум, 19. од 1 век и последна од 10-тите.

19 г.  во други календари
Грегоријански календар 19
XIX
Ab urbe condita 772
Асирски календар 4769
Бахајски календар -1825–-1824
Бенгалски календар -574
Берберски календар 969
Будистички календар 563
Бурмански календар -619
Византиски календар 5527–5528
Еврејски календар 3779–3780
Ерменски календар
Етиопски календар 11-12
Ирански календар 603 п.с. – 602 п.с.
Исламски календар 622 пред хиџра – 621 пред хиџра
Јулијански календар 19    XIX
Кинески календар 戊寅年月日
(2655/2715)
— до —
己卯年月日
(2656/2716)
Коптски календар -265–-264
Корејски календар 2352
Календар Мингуо 1893 пред РК
民前1893年
Селевкидски календар 330–331
Тајландски сончев календар 562
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 75–76
 - Шака самват нема
 - Кали југа 3120–3121
Холоценски календар 10019
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5527 и 5528 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4769 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3779 и 3780 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 772.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 19. година се протега во 2655 и 2656, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2715 и 2716 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 562. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 622 и 621 година пред хиџра.

 
Германикус

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди