< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

44 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 44. година пред новата ера, 44. од првиот милениум п.н.е., 44. од 1 век п.н.е. и петта од 40-тите п.н.е.

45 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар45 п.н.е.
XLIV п.н.е.
Ab urbe condita709
Староегипетска ераXXXIII династија, 279
- ФараонКлеопатра VII, 7
Старогрчка ера183.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4706
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−637
Берберски календар906
Будистички календар500
Бурмански календар−682
Византиски календар5464–5465
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
2652 или 2592
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
2653 или 2593
Коптски календар−328 – −327
Етиопски календар−52 – −51
Еврејски календар3716–3717
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера12–13
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3056–3057
Холоценски календар9956
Ирански календар666 п.п. – 665 п.п.
Исламски календар686 п.х. – 685 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар45 п.н.е.
XLIV п.н.е.
Корејски календар2289
Мингуо-календар1956 пред Р. Кина
民前1956年
Нанакшахи−1512
Селевкидски календар267/268 г.г.
Тајландски сончев календар498–499
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
82 или −299 или −1071
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
83 или −298 или −1070

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5464 и 5465 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4706 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3716 и 3717 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 709.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 44 година се протега во 2592 и 2593, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2652 и 2653 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 499. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 685 и 684 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...