< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

59 (LIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 59. година од новата ера, 59. од првиот милениум, 59. од 1 век и последна од 50-тите.

59 г.  во други календари
Грегоријански календар 59
LIX
Ab urbe condita 812
Асирски календар 4809
Бахајски календар -1785–-1784
Бенгалски календар -534
Берберски календар 1009
Будистички календар 603
Бурмански календар -579
Византиски календар 5567–5568
Еврејски календар 3819–3820
Ерменски календар
Етиопски календар 51-52
Ирански календар 563 п.с. – 562 п.с.
Исламски календар 580 пред хиџра – 579 пред хиџра
Јулијански календар 59    LIX
Кинески календар 戊午年月日
(2695/2755)
— до —
己未年月日
(2696/2756)
Коптски календар -225–-224
Корејски календар 2392
Календар Мингуо 1853 пред РК
民前1853年
Селевкидски календар 370–371
Тајландски сончев календар 602
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 115–116
 - Шака самват нема
 - Кали југа 3160–3161
Холоценски календар 10059
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5567 и 5568 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4809 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3819 и 3820 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 812.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 59. година се протега во 2695 и 2696, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2755 и 2756 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 602. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 580 и 579 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди