< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

93 (XCIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 93 година од новата ера, 93. од првиот милениум, 93. од I век и четвртта од 90-тите.

93 во разни календари
Грегоријански календар93
XCIII
Ab urbe condita846
Асирски календар4843
Балиски календар14–15
Бенгалски календар−500
Берберски календар1043
Будистички календар637
Бурмански календар−545
Византиски календар5601–5602
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
2789 или 2729
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
2790 или 2730
Коптски календар−191 – −190
Етиопски календар85–86
Еврејски календар3853–3854
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера149–150
 - Сачка ера14–15
 - Кали-југа3193–3194
Холоценски календар10093
Ирански календар529 п.п. – 528 п.п.
Исламски календар545 п.х. – 544 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар93
XCIII
Корејски календар2426
Мингуо-календар1819 пред Р. Кина
民前1819年
Нанакшахи−1375
Селевкидски календар404/405 г.г.
Тајландски сончев календар635–636
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
219 или −162 или −934
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
220 или −161 или −933

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5601 и 5602 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4843 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3853 и 3854 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 846.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 93 година се протега во 2729 и 2730, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2789 и 2790 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 636. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 545 и 544 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди